Meci chinuitor, victorie la limita pentru Halep

Cand o bati pe Ons Jabeur in tiebreakul decisiv cu 9-7, inseamna ca ai o problema. Sa fii depasita cu 1-6 in primul set si apoi in decisiv sa fii egalata dupa ce ai condus cu 4-1 inseamna ca te-ai chinuit destul. Dar nu a fost destul fiindca adversara a facut breakul si a condu scu 6-5 si a avut serviciul. A urmat un ghem la zero pentru Simona fiindca tunisianca s-a speriat de posibilitatea victoriei.Totusi ea nu a cedat nici la 3-6 in tiebreak, a salvat 3 migi de meci si chiar a avut si ea o astfel de oportunitate, dar din nou s-a pierdut si a lovit fileul la o minge simpla.Simona a profitat de caderea psihica a adversarei dar a si recunoscut la final ca a avut destul noroc si s-a impus. A fost greu, chiar foarte greu, dar acum uitandu-ma pe tabloul de turneu mi se pare ca il putem numi turneul revanselor.Ea a trecut de Ons dupa ce in 2018 la Beijing abandonase, o are acum in fata pe Sabalenka, cea care i-a barat drumul la Adelaide in acest an si de ce nu in semi poate sa se revanseze cu Muguruza care i-a rapit bucuria unei noi finale la Melbourne. Asa sa fie, fiindca in finala poate veni Pliskova cea care  in semifinala de la Miami a castigat clar.

Jocul Simonei a fost deseori sovaitor, a facut prea multe greseli, prea multe auturi din pozitii “normale”, loviturile in burta fileului fiind multe si “dureroase” si a ajutat-o pe Ons sa se desprinda decisiv (1-6) in primul set.A urmat revenirea Simonei (6-2) cu un joc mai hotarat si dand impresia ca stie ce are de facut.Din pacate nu a tinut cadenta stanga-dreapta decat pana la 3-0 in decisiv fiind egalata la 4 si jucand din nou dezlanat si salvand meciul in tiebreak, nu inainte de a rata 3 mingi de meci si salvand una a adversarei.Ons s-a pierdut in final gresind de 3 ori la rand, punand in tolba romancei o victorie asteptata dar greu muncita. Daca Simona pierde nu i se adaugau puncte in clasament( desi era turul 2) si astfel Pliskova se putea apropia. Scurtele tunisiencei au fost mereu o problema de a le ajunge, ruperile ei de ritm mereu surprinzatoare si chiar serviciile (51-53) au fost superioare.Simo a contracarat la retur si luciditatea din ghemul decisiv a primat.

Sfertul de finala cu Sabalkenka se anunta greu, chiar foarte greu si va trebui sa se mai adune si sa fie concentrata si hotarata, fiindca bielorusa are ascendent moral si chiar e puternica.