Miki Buzarnescu reuseste victoria carierei, pana acum…

Dupa trei victorii in calificari si alte doua pe tabloul principal, care au ajutat-o sa patrunda intre cele mai bune jucatoare ale turului, Mihaela mai face o “victima”, de data asta una de mare clasa, care acum un an a fost 7 mondial.Chiar daca acum se afla la reluarea meciurilor dupa o accidentare si o operatie, Belinda Bencic este o mare jucatoare, si cu siguranta va incerca sa recupereze terenul pierdut.Acum insa nu a fost destul de tare ca sa treaca peste Mihaela noastra care din nou s-a intrecut pe sine, chiar daca ne-a cam pus pe jar in cateva randuri. Elvetianca cu ceva kilograme in plus dupa  o absenta de cateva luni, dar si cu o doza de aroganta, a fost pedepsita de o jucatoare care a stat si mai mult alaturi de teren, dar care este extrem de motivata acum, care are un joc matur, inteligent si …stangaci. Nu-ti prea doresti sa lovesti automat  in stanga adversarei si sa te trezesti cu cate un forehand in special long line care face punctul. Cred ca Miki a invatat multe din acest meci, fiindca s-a aflat de prea multe ori la doar un punct de a inchide meciul dar s-a vazut egalata .Dupa un prim set castigat de justete cu 6-4, Mihaela continua prestatia excelenta si conduce cu 1-0 apoi face un break si se distanteza la 4-1 si chiar 5-3 avand si serviciul .Din pacate starea emotionala nu-i permite sa inchida setul si meciul, e adevarat ca si adversara a inceput sa loveasca la modul “totul sau nimic” cu reusite si s-a ajuns la 5-4 cu Bencic la serviciu. Acum Mihaela isi procura 3 mingi de meci legate (0-40) dar din nou nu poate concretiza avansul, si se intra in prelungiri. Mingile de meci irosite atarna greu si se mai cedeaza un ghem pe serviciul propriu si elvetianca a castigat cu 7-5…

Setul decisiv ne-a aratat-o pe Miki decisa sa lupte, de parca nimic nu s-ar fi intamplat si darzenia ei va capata rasplata. E drept ca si antrenoarea sa poloneza Justyna Jiegolska a ajutat-o sa ramana concentrata. Romanca reuseste sa porneasa in avantaj, conduce mereu, ne arata ca e calma, si la 3-2 reuseste breakul si apoi se distanteaza la 5-2, reusind al 6-lea as! Din nefericire scenariul din setul anterior se repeta si Bencic egaleaz al 5 !? Mihaela nu “cade”, isi asigura tiebreakul care chiar a avut loc, nu inainte ca sa mai aibe si alte doua mingi de meci, care s-au risipit si ele. In ghemul decisiv Mihaela a condus mereu si a facut mingea de 6-4 care insemnau alte doua mingi de meci, dar acum a fost nevoie doar de una…Asadar dupa a 6-a minge de meci, s-a consemnat Buzarnescu-Bencic 6-4, 5-7, 7-6 si semifinala e atinsa…Va fi greu cu Strycova, dar cine stie…