Victorie pentru Sorana dupa un meci de mare lupta

Foto  Rooney/Getty Images)

Calificarea Soranei in sferturile de la Linz s-a facut dupa un meci extrem de disputat, care a durat 2 ore si cateva minute, cu un tiebreak in primul set cum rar se vede in tenis.Sorana a intalnit-o pe tanara rusoaica de 20 de ani Natalia Vikhlyantseva care acum ocupa locul 69. Ea a aratat un joc complet cu toate loviturile si servicii foarte bune si o buna deplasare in teren. Sorana i-a opus aceleasi calitati si diferenta a facut-o experienta, care a condus-o spre victorie.

Dupa primele 4 ghemuri, scorul arata 2-2, dar in primul ghem la retur Sori a avut 2 mingi de break, iar la al doilea 5!Imi spuneam atunci ca Sorana nu are cum sa piarda acest meci, dar incet-incet lucrurile s-au complicat.Rusoaica si-a ridicat nivelul jocului, a rarit greselile si jocul s-a echilibrat. Ea a facut prima breakul la scorul de 3-3, dar Sorana a raspuns imediat si setul a intrat in prelungiri, apoi in tiebreak.A fost un ghem decisiv extraordinar, incheiat dupa 9 mingi de set, 6 ale Soranei si 3 ale Nataliei, inchis de romanca cu 16-14! Natalia a cedat la ultimele mingi jucate, lovind in aut, dupa ce a avut ea minge de set la 14-13…

Punctajul in acest set a fost 56-55,  la fel ca intr-un meci intreg si credeam ca Sorana nu va mai avea mari probleme in setul al doilea. Scorul m-a si indreptatit fiindca Sori a facut breakul la 1-1, s-a distantat la 4-1 cu doua breakuri.  Natalia nu a cedat, s-a apropiat la 3-4 cu 8 puncte la rand(!), dar egalarea nu a mai venit, Sorana castigandu-si cele doua ghemuri in care a servit si setul s-a inchis cu scorul de 6-4.Lupta din teren, cu multe raliuri si lovituri frumoase a bucurat asistenta, iar pe noi ne-au bucurat mai ales cei  9 asi ai Soranei care veneau atunci cand trebuiau…

A fost din nou un bun meci al Soranei, care astazi va juca impotriva favoritei 1 slovaca Magdalena Rybarikova, anuntandu-se un meci tare, cu speranta ca Sorana nu se va resimti fizic.Ea este in buna forma si poate castiga aceasta intalnire.