Moment istoric: Tecau si Rojer sunt lideri mondiali

tec la WimblSuntem aporoape de finalul anului in tenisul masculin si situatiile in clasamente sunt aproape de a fi inghetate pana la anul viitor. Suntem extrem de bucurosi sa il vedem pe Horia Tecau in capul listei de dublisti, in clasamentul pe anul 2015, alaturi de Julien Rojer. Cu victoria in fata perechii sarbo-poloneze Zimonic si Mattkovski cu 6-2, 6-4, si coroborat cu infrangerea fratilor Bryan, lideri mondiali, in fata formidabililor Mergea si Bopanna, la varf s-a facut rocada. Horia si Jean Julien sunt lideri macar si pana la urmatoarele meciuri, competitia de la Londra a programat doar cate un meci fiecarei perechi.Sa ne reamintim ca anul trecut la acest Turneu al campionilor, Horia si Julien nu au reusit nici o victorie, iar acum in chiar primul meci au realizat-o pe prima intr-un meci care a stat la discretia lor tot timpul.

Adversarii au condus in meci doar o data, la debut, cand si-au valorificat serviciul apoi au cedat doua ghemuri, apoi altele doua si au mai reusit un ghem abea la scorul de 1-5. Ne-a placut ca Horia a reusit sa prinda o scurta dificila, apoi si retururile sale, dar si mingile interceptate de “zburatorul” olandez care punea mereu presiune pe adversari.

In setul al doilea am inceput perfect cu break, dar sarbul mai ales nu a acceptat sa piarda si ultima sansa de a ramane in meci, reusind egalarea la 2. Baietii nostri fac din nou breakul la 3-3 si de la 5-3 a urmat un logic 6-4. Ei puteau inchide setul la 5-2, avand si 3 mingi de meci, dar pe serviciul adversarilor, care s-au salvat in extremis, adica in punct la alegere. La 5-3, Horia se atinge de Julien si isi loveste un deget la mana stanga, care insa nu l-a impiedeca sa joace bine ultimul ghem (de fapt era la serviciu si mana stanga tinea doar mingea), doar ca dupa cum am aflat mai tarziu s-a inflamat si necesita ingrijire atenta.

Urmeaza meciuri tari, dar speram ca Horia si Julien sa ramana concentrati si invingatori.