Monica deschide scorul cu meciul de dublu si avem 1-0

ni kiPrimul meci-prima victorie si inca un scurta.Pariorii nu s-au imbogatit fiindca sunt sigur ca 95% dintre ei au pariat pe cuplul romano-american. Intradevar, Vania locul 41 si Monica  locul 63 pareau net superioare adversarelor care aveau o clasare 65 letona Liga Dekmeijere ( care joaca doar dublu) si 113 Mona Barthel.

Calculul hartiei a fost corect, iar scorul ne scuteste de orice fel de cmentariu, fiindca a fost  6-0, 6-4 pentru “Ni Ki” si se pare ca vor avea un cuvant de spus in turneu. Primul set s-a terminat foarte rapid si s-a scris u 6-0, care la dublu este mult mai greu de realizat decat la simplu.In setul al doilea aspectul jocului a fost de echilibru, fiindca adversarele au castigat primul ghem si au prins putin curaj. S-a facut imediat ( adica la zero) egalarea si apoi Vania si Monica au castigat primul break al setului. Din pacate ele nu s-au putut detasa fiindca a venit un rebreak, ce a avut darul sa le trezeasca putin pe “ale noastre”, care s-au  distantat la 4-2 apoi la 5-3 si au reusit sa termine partida cu 6-4.

Punctajul general a fost net superior, 68-45 si nu este de mirare ca au reusit 5 break-uri din 6 sanse, fiindca la  retur ele au adunat mai multe puncte.Important este de aratat ca atunci cand pui presiune pe serviciul adversarelor ( sa zicem pe serviciul doi) apar si dublele greseli care te  ajuta mult.Asa se face ca Mona (care la simplu serveste excelent) si Liga au facut 6 duble care au “costat” la timpul lor.

In turul trei sarcina Monicai si a Vaniei este una teribila fiindca se vor bate cu Nadia Petrova si Katarina Srebotnik, favoritele 3, ceeace inseamna ca vor juca in fata unor campioane cu rezultate deosebite dar un joc relaxat ar putea sa le aduca destule beneficii