Monica Niculescu deschide seria de victorii la A.O.

monica-niculescu-klara-zakopalova-trofeu-hobart1Imi place sa cred ca vom fi partasi la multe victorii romanesti la Australian Open 2014. Dupa ce din pacate Alexandra Cadantu a pierdut cu 0-6, 2-6 in fata italiencei Flavia Pennetta, ambele jucatoare venind dupa accidentari, iata ca a venit si prima victorie, de la cine alta decat din partea Monicai Niculescu, cea care a inceput excelent anul acesta.

Adversara sa, israleianca Shahar Peer, aflata in vecinatate in clasament ( 77), parea a fi o oponenta puternica, dar s-a predat cu 4-6, 1-6.

Primul set a fost echilibrat si s-a castigat cu doar doua puncte diferenta de catre Monica ( 36-34), dar a fost  controlat de jucatoarea  noastra in special in partea a doua a lui.La 3-3 Monica face break-ul dar nu-l conserva desi a avut 2 sanse de a-l castiga.Shahar nu reuseste sa-si faca serviciul asa ca Monica inchide setul cu 6-4.

Setul al doilea a fost un galop de sanatate si Monica a condus cu 5-0, ceeace inseamna ca a castigat 7 ghemuri consecutiv, lucru care nu este usor nici pentru Serena Williams.Desi lasa un ghem chiar cu serviciul, Monica inchide meciul cu un 6-1 confortabil.In acest set ea a facut 25 de puncte si 4 break-uri iar Shahar doar 15 si 1 break.

La orizont se pare ca va aparea Sabine Lisicki, o jucatoare extrem de puternica dar care ar trebui dominata inca de la inceput, fiindca se cam pierde cand este condusa.Nu stiu pe cine avantajeaza terenurile rapide de la Melbourne pe care Nadal le-a caracterizat asa.Daca el a simtit acest lucru putem sa-l credem asa ca forta va fi mai importanta decat tehnica.

Deocamdata stam 1-1 la scorul general in acest mare slem si evident ca asteptam alte multe victorii.

Sursa foto:doartenis.ro in care Monica este alaturi de Klara dupa decernarea trofeului de la Hobart