Monica Niculescu evita meciul cu Sorana Cirstea

sorianaDesigur ca Monica nu a facut-o voluntar ci pur si simplu a pierdut meciul inaugural de la Stanford, un Premier cu aproape 800000 de $ premii.

Turneul californian este primul din seria care premerge US Open si a atras multe din jucatoarele de clasa si ar fi programat in turul doi meciul dintre romancele Sorana Cirstea si Monica Niculescu.Din pacate Monica a pierdut primul meci desi a avut o sansa enorma sa avanseze pe tablou fiindca a jucat cu o tenismena care s-a luptat pentru calificarea pe tablou. Americanca Coco Vanderweghe, clasata momentan pe locul 245, dar  a fost anul trecut pe 69,  a fost mai bine pregatita pentru primul meci pe hard, si asta pentru ca in SUA majoritatea terenurilor de tenis sunt asezate pe ciment, tartan sau alte suprafete dure.

Dupa ce a luat o pauza de exact o luna, Monica a parut neacomodata si a pierdut prea usor, 0-6, 3-6, facand ca presa oficiala a WTA sa afirme ca Vanderweghe a realizat o victorie fantastica. Sunt de parere ca jocul Monicai cu ale sale slice-uri si de pe o parte si de pe alta nu prea este indicat pe hard, chiar daca rezultatele de la US OPEN-ul si Beijing-ul de acum doi ani m-ar putea infirma.

Sorana Cirstea a jucat si de data asta cu prietena sa japoneza Ayumi Morita, care o invinsese la Roma, si a reusit o victorie frumoasa cu 6-2, 6-2.Meciul a fost mai dificil decat lasa scorul sa se intrevada fiindca in fiecare debut de set japoneza a condus. In primul set ea a avut minge de 3-1, iar in al doilea de 3-0.In cele din urma Sorana a egalat de fiecare data, dupa care nu a mai cedat nimic pana la finalul seturilor. Sorana s-a antrenat cu Steffi Graf la Las Vegas si se vede treaba ca de data asta jocul i-a mers.Ca sa ajunga sa profite de eliminarea capului de serie 2, Sam Stosur, Sorana trebuie sa o bata pe Coco, si apoi poate urca serios in turneu.

Poate ca in acest fel  si Monica ar fi mai …linistita.