Un meci dramatic la Roma: Sorana Cirstea o intrece pe Jelena Jankovic

soriUn meci impotriva Jelenei Jankovic este intotdeauna o provocare iar derularea sa produce emotii multe si puternice, tinand cont de valoarea jucatoarei din Serbia. Sorana Cirstea a mai avut bucuria de a o invinge pe Jankovic, dar este mult de atunci, cand romanca juca cel mai bun tenis al ei, la Paris in 2009.Acum dupa 3 ani, Sorana se pare ca joaca la fel de bine, si tot in luna mai, fiindca ne gandim si la victoria ei de la Madrid, impotriva frantuzoaicei Marion Bartoli.

Sorana poate bate pe oricine, doar ca se si inclina in fata a te miri cine sta in fata ei. In momentul in care nu va mai rata meciuri avute in mana si va castiga permanent la jucatoare mult mai slab cotate decat ea, va intra in top 20 si poate mai sus. In turul al doilea va juca impotriva Sofiei Arvidsson, meci nu chiar usor, dar care va trebui castigat ca sa dea o mai mare conotatie victoriei de astazi. Ar fi frumos ca peste cateva zile sa avem la televizor un meci Cirstea-Kvitova.

Primul set incepe altfel decat de obicei : Sorana face break si se duce la 2-0, dar gandurile noastre de castig usor se risipesc rapid, fiindca sarboaica isi revine si castiga si ea doua ghemuri. Sorana egaleaza la 3, iar ghemul de rascruce al setului este luat tot de ea, pe serviciul Jelenei si ceeace este si mai imbucurator este ca ea face diferenta de doua ghemuri nemai ratand propriul serviciu. Acum cu Jankovic amenintata de scor, Sorana nu scapa momentul de a inchide setul, mai ales ca sarboaica prea nervoasa face dubla greseala la mingea de set. Meritata victoria pentru ca a si servit mai bine si a si returnat mai bine realizand 3 break-uri fata de doar unul, dar mai ales ca a facut 30 de puncte fata de numai 21 cate a adunat sarboaica.

Cam de multisor nu si-a castigat Sorana primul set, avand apoi misiune dificila de a alerga dupa egalari cu stress si emotii multe.

Jankovic este o jucatoare prea rutinata fiindca a schimbat modul de implicare in meci si a inceput sa serveasca mai bine Partea mai neplacuta este adusa de chiar Sorana, care dupa ce a castigat setul trebuia sa fie mai putin crispata si sa joace solid, calm, lasand-o pe adversara sa riste, sa joace pentru egalare. Ea risipeste primul ghem pe serviciul sau, dupa care alearga ea sa egaleze.

Reuseste sa o faca doar la 4, avand si pana acolo destule oportunitati de a o face. Ce bine era daca facea 5-4 cu serviciul ei, dar nu a reusit si Jankovic inchide setul cu 6-4.

Avem asadar set decisiv, si speram sa se repete istoria de la meciul cu Bartoli, cand in final Sorana a fost mai stapana pe jocul ei.Sorana incepe mai bine de data asta, conduce cu 1-0 si 3-2, apoi face break si 4-2, 5-2, si se parea ca sfarsitul era aproape.La 5-3 Sorana servea pentru meci dar pierde acest ghem la 0 ?, cand Jelena trebuia sa fie coplesita de emotie. Nu ne mai venea sa credem cand sarboaica egaleaza la 5, dupa ce Sorana are o minge de meci nefructificata. Trebuie sa recunosc ca imi era teama de o cadere a romancei, dar fiindca i s-a mai intamplat ceva asemanator, dar reuseste sa faca ghemul 6 si sa-si asigure intrarea in tiebrek.

De la 1-2, Sorana face 4 puncte consecutiv !? si se duce la 6-3, avand din nou minge de meci, de data asta 3 la rand. Era destul de greu sa mai rateze, asa ca doar un punct a mai facut Jankovic si gata!

A fost foarte greu, dar la fel de frumos, consfintindu-se o victorie de prestigiu.

Acest meci putea avea doua finaluri diferite, dar tonul articolului acesta ar fi fost la fel, Sorana avand posibilitatea sa avanseze mult in clasament daca se ia in serios si nu mai rateaza ocaziile pe care tot ea si le creaza, fiindca luna cadourilor este in decembrie si atunci nu sunt competitii.