Monica Niculescu in semifinala de la Seoul

monica-niculescu7Dupa cateva incertitudini vis a vis de forma fizica, Monica revine in forta si atinge semifinala unui turneu, unde n-a mai fost din iulie anul trecut, de la Bucuresti.Acum era normal ca in aceasta faza sa se intalneasca cu Irina Begu, doar ca aceasta s-a impiedecat de slovaca Jana Cepelova, care in treacat fie spus are o victorie si la Simona Halep.

Monica nu i-a prea lasat multe sperante periculoasei sale adversare si a “preluat-o “ inca de la inceput, pornind in meci cu un break.Slovaca a alergat destul pana sa faca si ea un break, parand ca s-a acomodat cu jocul special al Monicai,  dar dupa 3-3 romanca a ridicat din nou nivelul de joc si la 4-4 a facut breakul decisiv, inchizand setul cu 6-4.

In al doilea set a fost echilibru doar pana la 2-2 cand Moni face breakul si se desprinde apoi la 4-2, moment in care Jana a cam cedat, fara sa mai conteze

Asadar Niculescu-Cepelova 6-4, 6-2 si se pare ca turneul de la Wuhan este compromis, Moni nemai ajungand la timp la meciurile din calificari. Daca va fi asa, macar sa joace finala, dar asta inseamna sa treac si de revelatia Shuai Zhang, alta jucatoare care are la activ o victorie in fata Simonei. Uite asa, Monica are ocazia sa puna lucrurile la punct si sa arate si chinezoaicei ce inseamna sa joci in fata unei romance.

Meciul de astazi a durat doar 81 de minute, in care Monica a realizat cu 20 de puncte mai mult, adica 66-46, facand 5 breakuri fata de doar 2, dar servind bine, 83% cu primul, cu care a punctat de 33 de ori din 49 oportunitati.

Sa tinem pumnii stransi pentru fetele noastre in semi, fiindca alaturi de Moni s-a calificat si Patricia Tig.