Monica Niculescu ne aduce in prima finala romaneasca

mo niMonica noastra nu a reusit sa castige contra numarului 3 mondial, chinezoaica Na Li , care jucand acasa a fost in gratiile tuturor factorilor care concura la un meci de tenis.Amintindu-si de infrangerea de  la Beijing de acum 2 ani in fata romancei, Na a luat meciul foarte in serios si cu toate acestea s-a aflat in situatia ca dupa 3 seturi sa fie pe care le a fi egalata. Dupa doua seturi disputate si castigate impartit, in setul decisiv numarul 3 mondial a avut 5-2 si statea linistita, doar ca Monica a reusit sa-si castige ghemul si apoi sa faca si un break, luand in mana mingile pentru 5-5.Nu a fost sa fie, Na castiga ghemul la limita impunandu-se de la 40-30.Meci foarte echilibrat, care ne-o prezinta pe Monica in buna dispozitie de joc, fapt ce este foarte imbucurator in vederea marelui slam care se apropie.Repetarea performantei de anul trecut este de bun augur pentru intalnirile viitoare.

In primul set cele doua jucatoare au castigat fiecare cate un break si s-au aflat la scorul de 5-5, cand chinezoaica s-a desprins decisiv castigand cu 7-5. A fost un set bun pentru Monica, iar impresia aceasta s-a confirmat in setul urmator, cand ea nu i-a lasat nici o speranta adversarei pe serviciul propriu, iar la singura ocazie pe care a avut-o a fructificat si a castigat unicul break. Setul se castiga cu 6-4 si zau ca nimeni nu stia cine este pe locul 3 si cine aproape de 60.Experienta de joc la nivel mai inalt si in conditii de stres pe care o are Ma Li a facut ca ea sa castige cu 6-4 setul decisiv, dar Monica a etalat un tenis excelent.

Dupa circa o ora de pauza de oarecare relaxare, Monica vine din nou pe teren si impreuna cu Klara Zakopalova reuseste sa castige semifinala de dublu in fata lui Zang si puternica Zie Zheng cu 6-3, 6-4, intrand iata, in prima finala a anului pentru tenisul romanesc. In finala ele au ocazia sa-si adjudece trofeul daca trec de invingatoarele din partida Johana Konta si Patricia Mayr contra surorilor Kichenok, meci care va avea loc maine.Asa ca sambata in ziua finalelor, Monica Niculescu are ocaza sa se incununeze cu un prim trofeu.

Sa nu uitam ca acum doi ani pe vremea asta Monica si Irina Begu au reusit victoria in turneul de dublu de la Hobart!Este clar ca Monicai ii priesc debuturile de sezon