Monica Niculescu nu si-a putut lua revansa in fata Angeliquei Kerber

monica niculescu

Monica Niculescu nu si-a putut lua revansa

Parcursul deosebit de valoros al Monicai la US OPEN din toamna trecuta a fost frant de nemtoaica Kerber, cea care a realizat apoi rezultatul carierei sale (jucand semifinala), si a ramas apoi in jumatatea din fata a primei sute de jucatoare. Monica si-a dorit mult sa se revanseze, dar adversara a fot destul de stapana pe ea, dand dovada de progrese extraordinare, si impreuna cu Sabine Lisicki, Mona Barthel si Julia Goerges alcatuiesc o echipa de mare valoare. Cred ca ati observat ca pe Andrea Petkovic nu am adaugat-o, din motive de… gena.

Este fara indoila un schimb de generatii in tenisul feminin si imi place sa cred ca si fetele noastre au, sau vor avea loc la masa bogatelor.

Sa nu trecem cu vederea meciul din primul tur, in care Monica a invins-o pe Jarmila Gajdosova, ocupanta locului 40, o jucatoare de totul sau nimic, care probabil ca o copiaza pe Sharapova. Meciul a avut perioade distincte, pe rand cele doua sportive au fost la carma jocului. In primul set, neincalzita corect, australianca a gresit mult si s-a vazut condusa mereu, pierzand cu 6-1. In setul al doilea, cand credeam ca Monica va castiga la pas, roata se intoarce si Jarmila conduce prea usor cu 4-0!, avand doua break-uri in fata. Monica recupereaza spctaculos si ajunge la 4-5 si serviciul. Era bine daca se intra in tiebreak, punand presiune pe australianca, dar Niculescu nu reuseste sa faca 5-5, desi a condus cu 40-30, si uite ca se face break si set tocmai cand se parea ca Monica se decurca bine.

A fost se pare un declic de moment, dar costisitor ca energie consumata. In setul decisiv, Monica porneste puternic si dupa 3 break-uri consecutive, ea se distanteaza, castigand in fine, un ghem pe serviciul sau. Pana la sfarsit, australianca nu a mai avut forta sa intoarca soarta meciului si am consemnat:

O frumoasa victorie: Monica Niculescu – Jarmila Gajdosova 6-1, 4-6, 6-2.

In turul urmator, pe terenul central al arenei Pierre de Coubertain, Monica Niculescu s-a prezentat in fata Europei, meciul fiind televizat. Ea a pierdut, dar si-a aparat cu darzenie sansele si a pus suficient de multe probleme adversarei sale, in fata careia nu si-a putut lua revansa, macar si pentru a juca apoi cu Maria Sharapova. Nemtoaica, mai inalta putin dar mult mai puternica a etalat un joc in forta, fara sa se complice, si in plus este jucatoare de mana stanga, atat de dificil de contracarat. Stilul extrem de variat al Monicai place spectatortilor, dar in ziua cand mingile ei nu au lungime suficienta, este victima sigura in fata unei jucatoare ca Angelique. Monica a atacat des, a venit la fileu si au aparut puncte de mare spectacol, insotite de aplauze puternice. Nemtoaica castiga primul set cu 6-3, dar Monica nu se lasa si dupa o sarabanda a break-urilor, isi adjudeca setul al doilea cu 6-4. Trebuie sa mentionez ca a fost un set bine jucat si foarte valoros, mai ales ca in turul urmator Kerber va matura cu adversara sa!

In decisiv, nemtoaica face break-ul repede si se duce la 4-0, fiindca Monica a obosit, desi nu vrea sa se predea, dar pierde pana la urma cu 3-6.

Kerber – Niculescu 6-3, 4-6, 6-3, cu un set pierdut pentru nemtoaica, ce va spulbera pe Sharapova cu 6-4,6-4!

Monica a ramas la Paris, fiindca impreuna cu poloneza Alicia Rosolska au castigat 2 meciuri, ajungand in semifinala unde se vor duela cu cel mai bun dublu al momentului, americancele Huber si Raymond. Monica trebuie sa traga tare si la dublu, fiindca Olimpiada ar fi un cadou formidabil pentru ea.