Dupa mari emotii Sorana castiga si o asteapta pe Monica

soranaPentru noi romanii, in ziua zer0 (de la Roland Garros 2013), cum se numeste cea de duminica, doar Sorana Cirstea s-a prezentat pe teren pentru a sustine primul meci. Desemnata favorita nr.26, Sorana a jucat impotriva olandezei Kiki Bertens aflata acum pe locul 55. Desigur ca meciul se anunta dificil, dar parca prea greu i-a fost Soranei sa castige. Ea a fost condusa cu un set si a avut mari emotii si in al doilea si apoi in decisiv chiar daca in cele din urma l-a castigat clar.

Olandeza de 21 de ani, care are anul acesta o victorie cu Francesca Schiavone chiar pe zgura de la Roma, se descurca bine si pe aceasta suprafata desi atuul ei cel mai important este forta.

Primul set debuteaza foarte echilibrat dar spre surprinderea tuturor Sorana nu gestioneaza bine prelungirile si-l  pierde cu 5-7.

In setul al doilea care trebuia neaparat castigat, Sorana joaca mai bine, se concentreaza mai mult si ia avans cu un break, conducand cu 4-2. Din pacate isi pierde avansul si intram din nou in prelungiri, doar ca acum Sorana face cele doua ghemuri necesare victoriei si 7-5.

Setul decisiv incepe cat se poate de rau pentru ca olandeza face break-ul imediat si conduce cu 2-0. Ghemul al treilea era foarte important si din fericire Sorana il castiga si apoi inca unul impotriva serviciului, egaland la 2. Nu aveam de unde sa stim ca olandeza nu va mai puncta deloc pana la final si Sorana se impune cu un clar 6-2, facand ghem dupa ghem, unul chiar la zero.

Daca in primul set Sorana nu a avut eficienta la serviciu, in al doilea adversara s-a intrecut in duble greseli, fapt care a condus la ridicarea procentajului romancei la retur, olandeza servind cu prea multa grija.

In turul urmator am putea avea parte de un meci intre romance, fiindca sortii au hotarat ca Monica Niculescu sa fie in imediata apropiere. Ea va trebui sa treaca de suedeza Johana Larsson si atunci vom fi siguri ca o romanca va fi in turul trei…