Monica Niculescu revine incet dar sigur

monicaMonica Niculescu se apropie treptat de forma sportiva pe care a avut-o inainte de accidentarea de asta vara.Fractura de stres de la incheietura mainii stangi a tinut-o departe de teren aproape doua luni si apoi si-a reluat antrenamentele , revenind in competitie cu dorinta de a se regasi.Din pacate exact in aceasta toamna ea a avut de aparat o multime de puncte pe care le-a castigat cu multe eforturi anul trecut si acest fapt a constituit un alt motiv de ingrijorare

La turneul de la Linz, Monica ghinionista, a dat peste favorita 2, Ana Ivanovic chiar in primul tur si stiam cu totii ca va avea o misiune dificila, sarboaica aflandu-se in excelenta forma de ceva vreme. Spre bucuria noastra meciul a fost televizat si am avut ocazia sa constatam ca Monica se misca bine, lovea cu putere, se agata de orice punct si chiar avea realizari, punand-o deseori in dificultate pe Ana.Chiar daca a pierdut meciul cu 5-7, 3-6, Monica ne-a aratat starea ei actuala, care este imbucuratoare, datatoare de sperante.Din pacate pana la finele sezonului mai este de jucat doar turneul de la Luxemburg, unde anul trecut s-a simtit bine, si nu mai apuca sa joace la potentialul sau real. Va urma o binemeritata vacanta, necesara pentru pregatirea sezonului de la antipozi, unde o dorim sanatoasa, unde are de aparat titlul de la Hobart, unde impreuna cu Irina Begu au castigat proba de dublu.

In meciul cu Ana, Monica noastra a jucat curajos si la 3-3 in primul set a facut break, venind si la fileu si surprinzand-o pe sarboaica.Monica a dat deseori pe linie, impingand adversara in spate pentru a nu o putea bombarda cu dreapta ei atat de nimicitoare.Pacat ca Moni nu a reusit sa mentina serviciul urmator si s-a vazut egalata la 4, apoi ea a egalat la 5.In ghemurile care au inchis setul Monica a jucat in continuare bine si a avut chiar 30-0 pe serviciul Anei, dar nu poate impinge setul in tiebreak.Au fost suficiente momente cand Monica a surprins pana si asistenta cu salvarile unor mingi cu forehandul slice, ca apoi de multe ori Ana sa greseasca.

Setul al doilea a fost si el echilibrat chiar daca scorul 3-6, nu o arata, si Monica a parasit turneul lasand o impresie buna.

Din ianuarie urcam din nou “colina” clasamentului impreuna cu Monica si celelalte fete ale noastre.