Monica Niculescu si Irina Begu, mana de mana mai departe

Monica Niculescu Irina BeguTurul al doilea de la Australian Open ne-a prilejuit o mare bucurie, in proba de dublu , unde Monica Niculescu si Irina-Camelia Begu, au trecut de favoritele 9, cehoaica Vladimira Uhlirova si sudafricanca Natalie Grandin, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-3. Ele continua turneul si vor intalni mai departe pe rusoaicele Maria Kirilenko si Nadia Petrova, un cuplu de renume, care joaca impreuna de ani de zile. Fetele noastre joaca impreuna de doar 2 saptamani, dar au castigat deja un trofeu ( la Hobart) si sunt neinvinse de 6 meciuri.

Intalnirea cu rusoaicele din al 7- lea val va fi infinit mai grea, dar accederea in sferturi de finala nu este harazita oricui. In meciul de azi  ( dimineata la ora 2 la noi), Monica si Irina au razbunat-o pe Sorana Cirstea, care impreuna cu Lucie Safarova au fost invinse in primul tur, de aceleasi favorite 9.

Primul set a fost la discretia fetelor noastre care s-au impus cu 6-1, doar ca in cel de al doilea mai experimentatele lor adversare au revenit ( la fel ca si in turul anterior), au egalat si se anunta un set decisiv foarte disputat. In ghemul 4, a venit si breack-ul linistitor, si de la 3-1, s-a ajuns la 5-3 si apoi ultimul ghem, consfinteste o victorie care demonstreaza ce era de demonstrat: fetele noastre sunt pe cale sa alcatuiasca un cuplu redutabil. Victorie meritata fiindca Monica si Irina au realizat 95 de puncte fata de doar 77 , au avut cifre mai bune si la serviciu si la retururi, asa ca cele 4 breack-uri scrise in dreptul lor nu au fost intamplatoare. Punctele acumulate sunt deja suficiente pentru o ascensiune de cate 5-6 locuri si viitorul suna bine.