Monica Niculescu trece de Heather Watson la Indian Wells

Viata de favorita la IWPostura de favorita la Indian Wells i-a prilejuit Monicai nu doar mandrie dar mai ales o buna pauza, fiind libera in primul tur. Ea a avut multe meciuri in acest an (13), multe dintre ele grele, lungi. Victoriile in fata Sabinei Lisicki, Jelenei Jankovic, Petrei Kvitova i-au conferit o stare de incredere si reuseste sa se mobilizeze in fata oricarei adversare. Englezoaica Heather Watson, recenta castigatoare de la Malayezian Open, se arata in buna forma si locul 53 o recomanda ca o adversara puternica.

Monica incepe bine meciul si ia primul set cu 6-4, dar il perde pe urmatorul de parca si-a facut un obicei, 2-6, avand nevoie de adunarea tuturor energiilor pentru a castiga in decisiv,tot cu un 6-2.Victoria nu s-a conturat chiar simplu, fiindca Moni s-a simtit mai bine la retur (52-34 puncte) reusind 8 breakuri din 15 sanse, in schimb la serviciu a cedat 7 breakuri din tot atatea oportunitati ale englezoaicei.Nu a reusit sa salveze nici una, lasand mereu ghemul ei cand Watson ajungea sa aibe avantaj!? Meciul a fost lung, 2 ore si un sfert, parca a devenit un alt obicei, dar bucuria a fost pe masura.

In turul urmator, Moni da peste Aga Radwanska, cea care a eliminat-o si la Doha.Atunci a fost 5-7, 1-6 , acum speram ca Monica sa reuseasca mai mult, chiar daca adversara sa strabate si ea o perioada foarte buna si este pe locul 3 in lume