Monica Niculescu trece testul de incredere la Washington

m oniDupa un debut dezamagitor pe hard, pierzand la Stanford la o jucatoare venita din calificari, iata ca Monica se aduna, se regaseste si castiga doua meciuri la rand la Washington. In primul tur trece de americanca Taylor Towsend cu 6-3, 6-0 si joaca apoi cu alta tanara, Madison Keys, care se afla acum pe cel mai bun loc al carierei sale destul de scurte, locul 40. La 18 ani, americanca a crescut cam cu 10 cm mai inalta decat Monica si este adepta jocului pe hard, asa ca meciul se anunta deschis oricarui rezultat. In primul set Monica a inceput foarte bine, a facut 20 de puncte cu serviciul fata de doar 12 ale adversarei si a reusit 2 break-uri din 9 sanse.Monica  a castigat setul cu 6-1.In setul al doilea rolurile s-au schimbat si americanca a servit foarte bine si a realizat si ea 2 break-uri, castigand setul cu 6-2

Setul decisiv a fost extrem de disputat, Monica luptand cu convingere si a crezut mereu in victorie. Monica si Madison au avut cifre egale atat la serviciu cat si la retur si cu toate ca am notat cate 4 break-uri ( 8 din 12 ghemuri), niciuna nu s-a putut desprinde.

Tiebreak-ul decisiv a fost la fel de echilibrat si abea la 6-6 Monica a reusit sa faca doua puncte consecutiv si sa castige meciul. A fost o victorie a vointei si a increderii , mai ales ca in sferturi urmeaza un meci tare cu rusoaica Ekaterina Makarova.Va fi un bun prilej pentru intrarea in forma pentru ca circuitul americano-canadian care se va sfarsi cu US Open va programa meciuri tari dar si rasplatite cu puncte pe masura.

In sezonul de hard outdoor Monica nu are puncte de aparat fiindca anul trecut dupa Wimbledon ea a suferit fractura de stres care a tinut-o departe de teren vreo doua luni bune. Punctele acumulate pana acum ii permit sa mai urce in clasament   5-6 locuri, si pana la termenul limita de desemnare a favoritilor de la New York poate se va putea clasa in interiorul locului 32. Ar fi senzational ca pe langa Simona Halep si Sorana Cirstea sa o avem si pe Monica printre favorite.