O finala de neuitat la USO: Serena mai buna ca Vica

serena williamsDoua stiluri diferite, doua generatii, un singur scop: castigarea galoanelor de cea mai buna jucatoare a lumii! Dupa un meci extraordinar, ieri, cea mai buna s-a dovedit Serena Williams, si asta fiindca a facut ultimul ghem si evident ultimul punct, reusind desprinderea la doua diferenta. Cand nu cu multe minute inainte Vica Azarenka a avut ea doua ghemuri diferenta, poate ca multi spuneau ca nu va scapa o victorie meritata, dar mai apoi au zis ca Serena a castigat de justete. A fost unul dintre acele meciuri in care ar fi fost mai echitabil un meci egal, fiindca si aspectul jocului a fost acela dar si participarea la un spectacol de exceptie a fost egala.

Azarenka a fost mai emotionata in startul meciului, si asta s-a vazut atat la interviurile de pe coridorul care legau vestiarele cu arena dar si in primul set, scapat de sub control, in care Serena a defilat. Vica a spus ca va arata lucruri deosebite si ne gandeam ca Sumik, antrenorul sau, a pus la cale o tactica adecvata, pentru a contracara forta si precizia americancei.In primul set nu ne-am dat seama despre ce era vorba, fiindca Vica efectiv nu a jucat, nu a fost lasata sa joace si totul parea pierdut.

Incepand cu setul al doilea am intrezarit ce dorea Azarenka sa aduca nou pe teren si cat de valabila a fost aceasta abordare a jocului.Tactica a functionat timp de aproape doua ore, si cum spuneam, victorioasa putea fi si bielorusa.

In fata arbitrei suedeze Louise Engzell, s-au pezentat doua fete, una blonda si una bruna( ca sa nu-i spun neagra), ambele cu gandul victoriei.Amandoua aveau in acest an cate un bilant impresionant: Serena 52 de victorii si 4 infrangeri, iar Victoria 54 de victorii fata de 7 meciuri pierdute, doar ca la intalniri directe, Serena conducea cu 9-1, iar la trofee de grand slam conducea cu 14-1…Statistica a avut castig de cauza, macar si pentru faptul ca in final calmul si increderea americancei care nu concepea ca poate pierde a dus la castigarea meciului.

Setul inaugural s-a terminat repede cu 6-2 pentru Serena, mai ales fiindca a servit excelent dar a si returnat in forta, in special cand Vica nu punea in teren primul serviciu.In acest fel Serena face un break si conduce cu 3-0 si abea acum se poate intui ca Azarenka se pregateste sa joace asa cum trebuia sa o faca de la prima minge.La puncte castigatoare scorul a fost 16-2, deci scorul era justificat.

Setul al doilea a inceput la fel ca si primul , cu break, dar de data asta eroina principala a fost fata blonda, care a inceput sa vina la fileu, sa serveasca asa cum trebuie( adica sa puna in teren prima minge) si mai ales sa stea mai aproape de linia de fund si sa returneze mai rapid.

In aceasta situatie Serena nu s-a mai asezat confortabil la minge si greselile au inceput sa se adune si in dreptul ei.Urmeaza 3-1 pentru bielorusa fiindca a fost mai atenta si a rezistat raliurilor pe care le propunea Serena.Aceasta, surprinsa de siguranta adversarei mai pierde doua ghemuri si la 2-5 inca unul, desi Vica a facut doua duble greseli, dar a incheiat atacand si Serena a pasat in …aut si in fileu. Asadar 6-2 pentru Azarenka si lucrurile se echilibrasera perfect, dar ne intrebam daca Vica va tine pana la capat sau Serena va prelua din nou carma jocului.

In setul decisiv primul ghem il face Serena, plina de forta, care la un serviciu pur si simplu intoarce racheta Victoriei peste cap, mai face si o dubla dar da si un as, si pare irezistibila. Azarenka procedeaza la fel, serveste bine, de multe ori direct pe corp si in acest fel vedem o americanca ceva mai blazata, mai statica, incapabila sa taie jocul bun al adversarei. Firesc, vine si breakul fiindca Vica returneaza excelent si face 2-1, luand si mingile in mana.In ghemul urmator ea a avut de 3 ori sansa succesului, atacand debordant, silind-o pe Serena sa se apere riscant cu lobul, dar aceasta a egalat la 2, apoi la 3, dar nu si la 4! Azarenka se desprinde la 4-3 cu break alb si apoi la 5-3, dupa mingi minunate, raliuri lungi dar si lovituri explozive. Din nefericire pentru ea, se pare ca a aparut si o usoara oboseala, dar si o accentuata stare de emotivitate, fiindca la 5-4 Azarenka a servit pentru meci si pentru trofeu, dar nu prea convinsa.Ea pierde primele 3 mingi lamentabil si nimic nu o mai putea salva, asa ca avem 5-5. Acum Serena se linisteste si isi face ghemul luand conducerea cu 6-5, afisand un calm precum serenitatea numelui sau. In acest ultim ghem avem 30 egal, dar aici apar doua greseli usoare ale Victoriei , un fileu si un aut mic, ambele nefortate, si game over!

A fost al 15 titlu de mare slam al Serenei (de 4 ori la NY), care se apropie amenintator de recordul lui Federer(17 titluri). Ea insa are 31 de ani , in schimb Vica, cea mai indreptatita urmaritoare are doar 23. Ce vreau sa spun cu asta: nu doar ca si Azarenka ar putea aduna titluri dar mai ales ca acum stie cum sa o joace pe Serena si se vor aduna victiorii si de partea ei.

America isi saluta favorita, si se impauneaza si mai tare cand aude pe Vica spunand ca Serena este fara discutie cea mia buna jucatoare din toate timpurile! Eu spun ca nu este departe de adevar, dar discutii vor fi mereu si acestea fac tenisul atat de atractiv peste decenii.

Superb meci, o excelenta pledoarie pentru tenis, si oricare dintre jucatoare ar fi putut castiga, oricum in fata lor nimeni nu ar fi rezistat!

Dilema s-a devoalat: Serena este cea mai buna jucatoare si cum sa nu fie deindata ce a castigat doar anul acesta doua medalii olimpice de aur, si superturneele de la Wimbledon si Madrid si de ce nu , la Charleston si Stanford.