O noua victorie, aproape similara cu cea anterioara…

Ca un facut, Simona s-a intalnit in sferturile de la Stuttgart cu o alta adversara care avea avantaj in fata ei la meciurile directe, asa ca a trebuit sa arate din nou ca ultima lor intalnire (la un turneu satelit al AO) a stat sub semnul neplacerilor sale fizice…

Rusoaica Ekaterina Alexandrova ca si Marketa Vondrousova a fost drastic pedepsita in primul set, pe care Simona l-a castigat cu 6-1, acum dupa 5-0, jucand stralucitor, cu mare siguranta si agresivitate. Din pacate dupa un break rapid in setul al doilea a slabit ritmul, si rusoaica a jucat cu mai putine greseli, si Simo s-a cam chinuit, castigand cu 6-4, dupa ce a condus cu 4-2 si s-a lasat egalata la 4. Simona a slabit ritmul, au aparut si greseli nefortate (e drept cam multe) si a trebuit sa apese din nou pe pedala “valorii” ca sa se impuna.

In primul set serviciul a mers impecabil, facand 6 puncte directe, apoi chiar a devenit neglijenta, ratand nepermis cateva puncte clare si permitand adversarei sa egaleze scorul, dar  sa si lase impresia ca poate conta…Nu trebuie sa luam din meritele Alexandrovei, pentru ca ea le-a eliminat pe Muchova si Bencic, si cu un serviciu redutabil, mai ales in setul al doilea, a devenit periculoasa.

In semifinala Simona se va intalni cu invingatoarea dintre Aryna Sabalenka si Anett Kontaveit, iar in cealalta semifinala le gasim deja pe Ashleigh Barty si Elina Svitolina. Asadar turneul este tare, punctele acordate nu sunt pe masura participarilor, dar se stie ca Osaka, Serena si Bianca neprezentandu-se au stagnat in clasament, iar Kenin, Pliskova si Kvitova au fost eliminate prematur…