O noua victorie clara pentru Simona la Birmingham

Cum era de asteptat, Simona a trecut fara mari probleme de Harriet Dart in turul secund. Scorul de 6-3, 6-2 ne scuteste de prea multe comentarii. Chiar daca tanara englezoaica a avut pe alocuri un joc neasteptat de valoros, Simona s-a impus in doar o ora de joc, fara sa forteze. Totalul punctelor, 57-31 spune totul, cele 4 breakuri din 5 sanse deasemenea, procentajul inalt la primul serviciu (84%) cu 4 asi au facut usoare ghemurile proprii, iar breakurile au venit firesc, retururile fiind eficiente. Singura “sincopa” a fost consemnata chiar la primul ghem al meciului pe care l-a pierdut parand ca e neancalzita, gresind prea mult. Harriet a jucat curajos si a condus cu 2-0 dand sperante asistentei. A urmat apoi “tavalugul” romancei care s-a dus la 5-2 si a inchis setul cu 6-3, cu 2 asi bine veniti

Setul al doilea a fost mai scurt, adversara facand doar 2 ghemuri. Ea a condus cu scorul de 2-1, dupa care a pierdut  5 ghemuri la rand.

Simona s-a aratat in buna forma fizica, dandu-ne speranta ca va urma inca o victorie, la alta “gazda”, Katie Boulter chiar daca a produs surpriza eliminand-o pe Caroline Garcia. Abia in semifinala va urma un meci tare, fie cu Beatrice Hadad Maia fie cu Camila Giorgi. Ar fi foarte frumos ca in finala sa o intalneasca pe Sorana Cirstea care la randul ei face un turneu valoros.