“Mae alsalama” (la revedere) Dubai, ne vedem la anul…

Simona Halep of Romania in action during her quarter-final match at the 2019 Dubai Duty Free Tennis Championships WTA Premier 5 tennis tournament

Simona a pierdut sfertul de la Dubai in fata elvetiencei Belinda Bencic, prilejuindu-i acesteia un mare succes, nescontat desigur, dar perfect meritat dupa aspectul jocului. Simona a declarat de cateva zile ca se simte obosita, dar de data asta chiar a facut act de prezenta in setul decisiv. S-a straduit sa reziste pana la finalul meciului, din respect pentru asistenta, dar si lipsa unei tactici clare a facut-o sa para debusolata. Fara antrenor, care sa-i mai limpezeasca mintea, care sa o opreasca atunci cand gresea in serie va fi greu de aici incolo…

Simona avea de castigat doar 2 meciuri semifinala cu Svitolina si finala probabil cu Kvitova si mergea la Indian Wells ca nr. 1 mondial, dupa scaderea punctelor anului trecut. A fost o sansa mare, iar acum are o misiune mai grea pentru a-si atinge tinta.

Nu poti sa castigi un meci in care lasi adversarei 14 (!) mingi de break, in care faci 13 duble greseli si alergi permanent sa inverci rebreak-uri.Cu alte adversare a reusit, dar Belinda serveste ca din tun si misiunea devenea aproape imposibila.Oboseala fizica creeaza si oboseala psihica si singura cum era, nu s-a mai descurcat. A mai adus in prim plan si o jena la tendonul achilian, ceeace ar fi chiar de neconceput inainte de hardul american.

Nici un meci nu mai este usor, victoriile de anul acesta au fost toate obtinute cu mari eforturi si emotii si acum descopera si ea “absenta” lui Darren Cahill care a ordonat-o, a motivat-o si a “construit-o” ca om si ca sportiv…

Halep- Bencic 6-4, 4-6, 2-6 si se vede usor ca Simo s-a stins pas cu pas, dar demna si cu sperante pentru viitor.