Ora de italiana de la Acapulco, prea dificila pentru Irina Begu

adversarele Irinei Begu de le AcapulcoPe distanta a doar 3 ore, Irina Camelia Begu, si-a naruit sperantele ei si ale noastre de a prinde macar o finala la Acapulco. Italiencele, mai intai Flavia Pennetta si apoi Sara Erani si Roberta Vinci au invins-o pe Irina, chiar si cand “s-a intarit” cu frantuzoaica Alize Cornet.

Sa stam si sa judecam drept, performanta Irinei de a juca doua semifinale, in doar primul sau turneu dupa o pauza de 3 saptamani, este una notabila, si ne punem mari sperante in ea, in circuitul american care incepe cu Paribas de la Indian Wells, as zice eu, al cincilea turneu din lume ca marime, premii, logistica si traditie.

Meciul contra Flaviei Pennetta, jucatoare de 30 de ani, s-a terminat destul de repede, si astfel, pauza noastra de somn a fost scurta. Italianca, invingatoare in 9 turnee de simplu (pe cele de dublu chiar le-am uitat, atatea a castigat cu argentinianca Gisela Dulko), s-a mobilizat de la inceput, punandu-se la adapost de orice surpriza din partea romancei si a castigat primul set cu scorul de 6-2.Din pacate al doilea set a avut aceeasi desfasurare, desi Irina a servit pentru 3-3.

Cifrele meciului au aratat ca Flavia a returnat foarte bine si nu a lasat-o pe Irina sa castige nici macar o jumatate din punctele puse in joc cu serviciul, primul sau al doilea deopotriva. Acum este 2-0 pentru italianca, dar viitorul este al Irinei, sunt sigur.

In meciul de dublu, contra finalistelor de la Australian Open, a fost la fel de greu dar experienta si mai ales omogenitatea adversarelor si-a spus cuvantul asa ca: Erani/Vinci – Begu/Cornet 6-4, 6-2

Cele 130 de puncte castigate de Irina atat la simplu cat si la dublu ii vor asigura o clasare superioara in saptamana care vine, intrand in top 50 in ambele clasamente.

Primavara incepe bine, pentru cea supra numita de mine,“Irinel-randunel”, primavara tenisului romanesc, din …2011.

PS. In fotografie, de la dreapta spre stanga: Vinci, Erani si Pennetta