Pacat: Simona pierde finala de la minge de meci…

E foarte greu sa pierzi dupa ce ai avut o minge de meci…S-a intamplat ca Bertens sa loveasca violent, la risc si sa salveze acea minge si parca a fost mai bine asa decat daca Simo gresea direct. A mai fost un moment crucial in setul al doilea cand la 4-4 Simona a avut o minge de break, dar si atunci adversara a servit foarte puternic si Simona a dat un retur moale, perfect de atacat decisiv. Sa fim drepti, olandeza le-a salvat pe amandoua si a avut mereu taria sa creada ca poate puncta si castiga. A fost un meci tare, cu faze spectacol (Simona a reusit un tweener-lovitura printre picioare cu spatele la teren), cu bucurie pentru cei neutrii, cu o risipa de energie grozava. Din pacate, aceasta ultima afirmatie a fost mai clar vizibila in cazul Simonei care a scazut fizic in setul decisiv.La debutul lui, limbajul corpului celor doua jucatoare era diferit: olaneza parea mobilizata si sarea pe picioare, Simona in schimb se misca cu o lentoare care nu prevestea nimic bun. Din pacate s-a adeverit: cele 9 meciuri anterioare jucate in doar 11 zile au lasat urme adanci, si a prilejuit adversarei castigarea trofeul carierei. Dupa parerea mea personala Simona n-ar trebui sa joace la New Haven, sa se odihneasca si sa se pregateasca in liniste pentru US Open, dar tabloul este stabilit, este cap de serie 1, si va fi greu sa se retraga. Sa nu spun ca in primul meci poate juca impotriva Anei Bogdan sau italiencei Giorgi, apoi cu Sabalenka sau Stosur, urmand cu Pliskova sau Goerges…Asta este viata de tenismena dar fizicul mai trebuie si protejat…

Simona incepe meciul perfect, conduce repede cu 2-0, si mai face un break la 5-2, intelegand ca trebuie sa o joace pe rever pe adversara, de unde nu veneau mingi atat de puternice ca de pe dreapta.Am numarat doar 4 erori si a punctat decisiv de 6 ori, adunand cu 9 puncte mai mult. Setul al doilea ne arata parca alte jucatoare: Bertens se desprinde la 4-1, dar Simona reuseste egalarea la 4, la 5 si la 6, ducand finalul in tiebreak, nesperat la un moment dat.Dupe ce Simona face doua puncte, Bertens face 4 consecutive, dar Simo reuseste sa ajunga la mingea de set. Din pacate doua lovituri in fileu au inchis setul pentru olandeza.Setul decisiv a fost cam fara sperante si dupa 1-1 adversara se duce la 5-1cu joc parca la asteptare, simtind scaderea Simonei, care din cauza oboselii a devenit neglijenta. Totusi ea reuseste inca un ghem, jucand la risc, stiind si ea ca nu se mai putea face mare lucru.

Bertens – Halep 2-6, 7-6(6), 6-2