Patricia Maria Tig a intrat in semifinala la Seoul

pattigAm putea spune ca pentru Patricia, Seoul este un al doilea Madrid, cand in primavara a reusit patrunderea in sferturi venind din calificari.Atunci a reusit victorii excelente la fete asezate pe locuri mult superioare: Gibbs, Kasatkina (32), Stephens (21) sau Keys(25), eliminata fiind de Sam Stosur (25). Acum, dupe ce s-a impus in fata Marinei Erakovic a repurtat o victorie minunata in fata experimentatei belgience Kirsten Flipkens ajungand in sferturi. A urmat un meci al tineretii, cu Sara Soribes Tormo care are 20 de ani peste 2 saptamani (Patricia are 22), un meci navalnic, dramatic ca si derulare, cu 19 breakuri in 30 de ghemuri.Pana la urma Patricia s-a impus cu 7-6, 2-6, 6-3.

A fost un meci in care serviciul nu a prea contat, dar tot Patricia a reusit sa adune 52 de puncte fata de doar 43 cat a reusit spaniola din Castellon.Adversara, nascuta intr-un oras in care romanii au o puternica reprezentare  chiar si in Consiliul local, a incercat sa treaca peste un mic complex romanesc, si desi a jucat bine, pana la urma s-a recunoscut invinsa.

Patricia a reusit sa urce in clasamentul live 19 locuri fiind acum pe 116, iar daca va castiga semifinala cu Lara Arruabarrena poate urca pe 105, ceeace ar insemna un spor de 30 de locuri!

Intr-un meci cu atatea breakuri, Patricia a reusit sa adune 105 puncte fata de 94, la scor egal de ghemuri 15, ceeace inseamna ca ghemurile sale le-a castigat mai clar.

In primul set dupa un 1-1 normal, au urmat 4(!) ghemuri in care s-au facut breakuri si abea la 3-3 Patricia si-a luat ghemul propriu, apoi a condus cu 5-4 si a avut 2 mingi de set. Cum se intampla de atatea ori, nu numai ca a pierdut ghemul, dar Patricia s-a vazut din nou condusa fiindca si-a pierdut si ghemul sau.Acum nu prea mai era loc de intors, asa ca s-a concentrat perfect si a fact rebreak si s-a intrat in tiebreak.Aici experienta si serviciul mai bun a condus la un 7-2 clar si primul set a fost luat.Setul doi a fost inceput perfect cu un break, dar din nou se face rebreak si Sara se distanteaza si castiga setul cu 6-2.Decisivul nu a facut nota discordanta: la 2-2 Pati face break, apoi are 4-2 si chiar 5-2, Sara face si ea un rebreak , dar la 3-5 ea isi pierde ghemul si a fost 6-3 pentru romanca.

Felicitari Patricia si mult succes cu Lara in semifinala!