Prestatie modesta dar suficienta pentru a intra in optimi

Nu ne-a prea fost dat sa vedem atatea greseli nefortate din partea Simonei, in fata unei jucatoare care si cu cele 4 victorii (2 in calificari) de la acest turneu tot nu a intrat in top 100. Pentru ca aspectul meciului dar si scorul o demonstreaza, a fost cam egal, inseamna ca Simona ajucat cam de locul 50 si asta dupa un meci destul de bun in fata Strycovei. In continuare ar putea veni Ostapenko si Svitolina, si alte nume grele din partea superioara a tabloului.Ori targetul ei este sa castige turneul pentru a avea sansa sa recucereasca fotoliul de lidera WTA. Jocul trebuie mult schimbat, serviciul care astazi a fost slab trebuie lovit cu mai multa incredere si eficienta, alergarea in fata mai rapida (startul spre scurte este mereu greoi si o aseaza numai bine de pasat daca da mingea dincolo), iar greselile nefortate sunt prea multe si depasesc punctele castigate direct.Trebuie sa acordam si adversarei destule laude pentru ca a silit-o pe Simo sa joace modest, Katerina Kozlova fiind o aparatoare excelenta dar stie sa si loveasca in colturile terenului ca sa nu mai spun de scurtele deosebite cu care a facut puncte mai mereu.Abea spre final cand era cu siguranta obosita a gresit cateva…

Simona a stralucit ca si alta data la capitolul alergare si  rezistenta, doar de cateva ori cu lovituri lungi si cu reverul in lung de linie cu care se impune mereu.

Nu pot sa nu fiu de acoprd cu un jurnalist de la GSP care a afirmat ca Simona este propriul ei antrenor, dar cu prosopul pe cap nu cred ca a facut “on court coaching”, altfel juca mai bine macar in setul al doilea…Jocul modest si pe alocuri superficial al Simonei ne cam pune pe ganduri, dar ea va sti sa-si schimbe prestatia .

Meciul incepe cum altfel, cu un break al Simonei, dar crezand ca nimic nu o poate deranja ( poate s-a gandit ca in 2017 ucrainianca a pierdut la Jaqueline Cristian la Bucuresti) a cedat 3 ghemuri la rand!? Abea de acum am recunoscut-o pe Simona care castiga si ea 3 ghemuri la rand si credeam ca de la 5-3 mai era doar un pas pana la a se intra in setul al doilea.Din pacate chiar daca a avut si o minge de set, a fost egalata la 5 si apoi impinsa in tiebreak. Aici s-a aratat valoarea si romanca noastra s-a impus cu 7-3.A fost greu, mai ales datorita faptului ca serviciul intai a intrat in proportie de sub 50%!!.Setul al doilea ne-a aratat aceeasi Simona prea pasiva, ajunge din nou la 5-3, dar este din nou egalata, facand eforturi ca sa castige meciul inainte de al doilea tiebreak. Asadar 7-6, 7-5 si poate veni Ostapenko la rand…