Raluca Olaru paraseste BCR Ladies Open dar a lasat o impresie foarte buna

maria teresa torro florIn turul al doilea la BCR Open, Raluca Olaru s-a inclinat in fata spaniolei care a venit din calificari, Maria Torro Flor, o demna reprezentanta a scolii de tenis iberice.Raluca nu a mai avut prospetimea fizica din meciul anterior si am putea spune ca a ars binisor pentru  victoria impotriva frantuzoaicei Virginie Razzano.In schimb adversara sa alerga sustinut si nu ceda decat cand mingile Ralucai erau plasate la extremitatile terenului.Spaniola consiliata si de celebrul Juan Carlos Ferrero, care se afla in delegatia spaniola, este adepta unui joc agresiv de pe fundul terenului, dar spre deosebire de Laura Pous-Tio de pilda, are lovituri foarte lungi si cum primeste o replica mai scurta se repede si punctul e ca si facut, agreind mai ales contrepied-ul. Cu aceasta schema a surprins-o de prea multe ori pe Raluca, si greseala aparea sau chiar nu mai era nimic de facut.

In primul set, spaniola face break-ul decisiv la 3-3, dupa care inchide setul cu scorul de 6-4.In setul urmator, desi Raluca incearca sa se ridice la nivelul adversarei , lovind cu convingere mai ales cu forehandul, si a facut-o nu numai puternic dar si cu slice din alergare in cros, care a lasat asistenta perplex.Raluca cedeaza dupa ce rateaza break-ul si in loc de 4-4, spaniola conduce cu 5-3, apoi loveste puternic toate serviciile doi ale romancei si castiga si setul al doilea cu 6-3.

Putem concluziona ca Raluca se afla pe un drum corect, promitator, urmand sa joace ce stie si stie destul ca sa revina unde a mai fost.

Sa-i dorim sa fie sanatoasa si sa o asteptam, pas cu pas.