Samantha a fost prea puternica pentru Monica

moniHotarat lucru, la marile turnee si nu numai, ai nevoie si de un dram de noroc la tragerea la sorti, altfel risti sa parasesti competitia chiar in prima zi. Monica Niculescu nu a fost deloc favorizata de sorti si s-a intalnit cu o dubla favorita, a publicului si a tabloului, fiind clasata pe locul 21 in lume.Cred ca toata lumea cunoaste cartea de vizita a Samanthei Stosur, castigatoare de mare slam atat la simplu cat si la dublu, o jucatoare serioasa, puternica, capabila sa se adapteze oricarui stil al adversarelor.Ea chiar a declarat ca meciul contra Monicai este unul special fiindca romanca are un stil unic si il face foarte bine.Eram curios sa vad ce a gandit Stosur si cum va juca Moni contra unei jucatoare care da tare, care serveste ca din tun si se misca bine pe teren.Atleta desavarsita care este Samantha a ales sa joace cu atentie, fara fortari, stiind ca Moni da o multime de mingi inapoi, si ea a dorit sa joace la siguranta, punandu-se la adapostul efectelor Monicai, iar cand s-a ivit ocazia a tasnit la fileu.Jocul ei la fileu este recunoscut, asa ca Monicai i-a fost greu sa o paseze, chiar daca a facut-o in cateva randuri.Tactica australiencei a fost perfecta, iar Monica nu a prea accelerat cand a vazut cum i se raspunde.

Primul set a fost echilibrat si abea in ghemul 9 s-a produs primul break si acesta l-a facut Sam, care conducand cu 5-4 si avand mingile in mana pentru servicii, nu a ratat ocazia sa inchida setul.Pana acolo, Monica a condus mereu, incepand ea sa serveasca si a profitat mai ales de retururile gresite de Sam, cu aut si cu rama. Rod Laver arena a vazut stilul Monicai, care parea capabil de succes, mai ales ca in primele ghemuri Sam a fost tematoare, atenta sa nu greseasca si doar apoi preocupata sa atace. Stosur cred ca avea in minte si infrangerea de acum cativa ani, tot in primul tur in fata altei romance, Sorana Cirstea, asa ca a respectat adversara, pana cand i-a inteles efectele si combinatiile. Asadar, romanca a facut ultimul ghem din set la 3-3, cand a profitat de retururile gresite ale adversarei, si a mai facut un ghem in setul doi.Cam la atat s-a rezumat eficienta ei si din cand in cand a lovit elegant. A fost prea putin in fata Samanthei si meciul s-a incheiat cu scorul de 4-6, 1-6. Monica ramane in turneu in proba de dublu, unde alaturi de Vitalia Diatchenko ar putea evolua in turul al doilea unde se va confrunta cu puternicele americance Spears si Kops-Jones