Simiona o bate pe Konta fara primul serviciul …

Un meci extrem de important pentru cariera Simonei la Cincinnati, care a fost castigat jucand excelent cu retururile si deplasarea in teren. La aceste capitole ea a fost literalmente exceptionala si a fost de ajuns pentru a se revansa in fata britanicei. Scorul a fost strans :  6-4, 7-6(1), dar e bine ca nu s-a intrat in decisiv, cu un final extrem de dulce, dar dupa 5 pilule amare (5 mingi de meci nefructificate), care ii puteau compromite meciul. Sa servesti cu primul serviciu cu un procent de sub 50% si totusi sa reusesti sa castigi in fata unei jucatoare agresive prin excelenta este o mare realizare. Simona a fost deosebit de mobila, a intors mingi ce pareau imposibile, a silit-o pe adversara sa mai loveasca o data in plus si uneori a gresit.

Si de aceasta data Cahill a calmat-o, dupa ce a servit pentru set  in primul si apoi in al doilea tot la 5-4, iar Simona s-a conformat, uneori parand chiar amuzata de ratarile sale, sau de mingile incredibil de precise ale englezoaicei din pozitii grele.Increderea ca poate prinde orice minge, viteza ei de deplasare a debusolat-o pe Konta care declarase anterior ca atunci cand joaca in fata Simonei parca se afla in fata unui zid miscator. A avut dreptate, dar a scapat usor: ce se intampla daca Simona punea primul serviciu macar cu 60%?

Meciul incepe tare cu un break al adversarei la 1-1, dar Simona face imediat rebreak si apoi ia conducerea cu 3-2, se distanteaza la 5-2, cu lovituri lungi si liftate care au incomodat adversara. A avut o mingre de set la 5-3, dar a urmat o usoara scadere de tonus, care a permis Johannei sa se apropie la 4-5. A urmat o prima interventie a lui Cahill care i-a recomandat sa ramana pozitiva si Simo reuseste breakul si setul. A avut doar 36-33  puncte la general, dar au fost de ajuns, reusind 3 breakuri si salvand peste 10 mingi de break ale englezoaicei. Se poate spune ca Simona a castigat punctele decisive.

Setul doi a avut o desfasurare destul de apropiata cu cea din primul, Simo conducand rapid cu 4-1, dupa retururi excelente, dar nu inainte de a recupera brekul din primul ghem. Antrenorul Johannei belgianul Fissette se arata foarte ingrijorat: desi Konta juca bine se vedea condusa clar.

La 5-3 Simona are primele doua mingi de meci pe care le rateaza fiindca adversara a continuat sa fie agresiva si a fost rasplatita de aceasta atitudine cu puncte imparabile. Konta face breakul si apoi egaleaza la 5. A urmat conducerea cu 6-5, apoi 0-40 adica alte 3 mingi de meci legate, pe care Simo le rateaza cu doua retururi gresite si un as advers. Nu este deloc simplu sa joci un tiebreak dupa ce a ai avut 5 mingi de meci, dar Simona s-a dovedit ca o stanca, si s-a distanta la 3-0,  si 6-1, jucand sigur, in contrast cu adversara care s-a “taiat” total. Se pare ca energia britanicei se sfarsise in interminabilele raliuri anterioare. Simona castiga ghemul decisiv cu 7-1, fara drept de apel, dar se putea lipsi de emotiile tiebreak-ului, chiar daca anul acesta are un scor de 8-4 la acest capitol.Am numarat doar 17 erori intr-un merci incomparabil mai greu decat cele 2 anterioare, in care a fost nevoita sa salveze 13 mingi de break din cele 17 (?) pe care le-a avut Konta. Unde nu ai serviciul 1 asa se intampla…

Victorie minunata, necesara, revansa bine venita si daca stau sa ma gandesc, Simona a intrat deja in jocul lui Sloane Stephens cu care va juca semifinala.  Konta are un joc asemanator cu cel al americancei si acum Simo este prgatita. In cealalta semifinala se vor intalni Pliskova si Muguruza intr-un meci deschis oricarui rezultat…