Turul al doilea trecut cu ceva emotii doar in primul set…

Chiar si atunci cand joci cu o adversara de dincolo de top 100, nu te poti expune unor riscuri mari , sa fii condusa cu 5-3. Trebuie sa-ti castigi ghemul si apoi sa te asezi ferm pentru a lua breakul care face diferenta. Culmea este ca adversara, chinezoaica Sai-Sai Zheng a jucat bine si chiar dadea impresia ca poate castiga setul inaugural, dar a uitat ca joaca in fata liderului mondial, sau poate nu a uitat si s-a blocat.Ea a pierdut avansul, setul si apoi alte 6 ghemuri consecutiv, fara sa mai puna probleme decat sporadice, fiindca Simona  nu s-a mai jucat (mai ales cu returnarea slice-urilor) ci a inceput sa joace.Ritmul devenise prea alert pentru Sai si s-a vazut depasita complet. Ce s-a intamplat pana acolo, Simona a condus rapid cu 2-0, dar a fost egalata fiindca a cedat ghemul sau la zero si a mai si asistat la un retur violent al chinezioaicei, care a jucat cu multa incredere.Simo a jucat prea lejer in aceasta perioada si de la 3-3 a pierdut un alt ghem pe serviciu si s-a vazut condusa. Sai a a aratat un bun joc la fileu si apoi a servit pentru set. Tocmai acum mana chinezoaicei a “cazut”, a pus o scurta in fileu, a mai dat si un aut, dar si  Simona a gasit un retur exceptional. La 5-5 meciul avea sa fie terminat, fiindca doar Simona mai era pe teren, reusind tot felul de puncte inclusiv de la fileu, a raspuns si ea cu slice-uri scoate si o scurta incredibila cu un rever in unghi ultra mic, iar Sai a cam termninat rezervele de energie.

Simona nu a iertat-o si a fost deci un 6-0, pentru ca nu e loc de “gingasii” intr-un slem cu 7 meciuri in 13 zile…

In meciul din turul al treilea Simona da peste o alta asiatica, poate cea mai buna din circuit, am numit-o pe taiwaneza Su-Wei Hsieh.Aceasta are un stil nu prea “ortodox” lovind neasteptat din orice parte a terenului, jucand si cu slice-uri dar si cu demivoleuri rapide, contre din forta adversarei.Ea nu straluceste cu lovituri violente fiindca nu o ajuta fizicul, dar mintea ei este extrem de ascutita si jocul prezentat de ea este extrem de variat, care pe iarba poate produce daune.Simona trebuie sa fie atenta inca de la inceput, daca doreste sa-si faca meciul usor.

Abea dupa acest meci se va juca adevarat, fiindca in fata Simonei se va prezenta fie Cibulkova fie Mertens, apoi Ostapenko in sferturi.Cum mare parte din adversarele ei din top 10 au fost eliminate deja, Simo nu trebuie sa scape ocazia de a urca pe cat posibil in fazele superioare, sa creada in sansa ei si pe iarba…