Simo Halep reuseste o victorie mai scurta decat isi dorea…

Si a fost sfertul de finala de la Roma, in care Simona noastra o intalnea pe rusoaica din Kazahstan, Iulia Putinteva. Din pacate pentru adversara, dupa 47 de minute (la scorul de 6-2, 2-0 pentru romanca), ea a abandonat, rapusa de dureri lombare, urmare celor 3 meciuri tari si lungi pe care le-a avut, si de ce nu, al efortului depus in cele 10 ghemuri jucate. Sunt sigur ca Simona nu si-a facut prea multe ganduri despre aceasta intalnire, stiind clar cum sa o joace pe Iulia. Ea a stat calma si cum stilul advers ii era pe plac, a lungit punctele cat a putut, a plimbat-o pe tot terenul si a beneficiat de greselile fortate si nefortate ale rusoaicei. Daca in meciul anterior am spus ca Simo a strunit-o pe “nabadaioasa” Yastremska, acum pot spune ca a fugarit-o pe “tafnoasa” Iulia, o fata simpatica, dar care mereu are ceva de comentat, se cearta cu toata lumea (vorba Alexandrei Dulgheru de la microfon), cu arbitrii, cu antrenorul, cu ea insasi, dar mai apoi face”botisor” dar isi revine si joaca incredibil pentru statura sa mai degraba scunda, de 163 cm. Ajunsa pe locul 28 in clasamanetul live, astazi nu a fost in apele ei, a fost prea calma, resemnata chiar, desi a alergat cat a putut.

Spuneam ca Simona si-ar fi dorit un antrenament mai serios pentru meciul din semifinala, asa ca dupa meci a mai batut mingea pret de 15 minute…Pentru ea cele 350 de puncte adunate pana acum sunt pretioase pentru urmarirea liderului WTA, iar pentru Iulia, victoria importanta impotriva Elenei Rybakina din optimi a insemnat un rezultat excelent.

Semifinala dintre Simona si Garbine Muguruza se anunta foarte disputata, spaniola reusind sa castige in fata revelatiei acestui mini sezon, Vica Azarenka cu 3-6, 6-3, 6-4. Simona are de luat o revansa fiindca a fost intrecuta in semifinala de la  Melbourne cu 6-7(8),5-7. Pentru demersul ei de a o prinde din urma pe Ashleigh Barty, ar insemna sa mai adauge inca 235 puncte, ajungand la o distanta de sub 2000, fata de lider. Cum australianca nu va juca la Paris…

Noi facem calcule, dar Muguruza a fost astazi foarte buna, e drept ca nici Azarenka nu sa jucat cum ne asteptam, mai ales dupa acel 12-0 cu Sonya (Sofia) Kenin…