Simona a facut romani fericiti la Madrid…

Padurea de drapele tricolore din arena de la Caja Magica ne-a aratat cat de multi fani are marea noastra campioana in Spania si in special la Madrid. Este drept ca ei s-au asezat pentru un meci serios, care insa s-a terminat rapid, in 52 de minute, cu scorul greu de anticipat 6-1, 6-0.Cat se poate de clar este un comentariu sec: Makarova nu si-a castigat nici unul dintre cele 6 ghemuri in care a servit! Alta data o adversara de temut, Ekaterina a fost o partenera de antrenament, reusind doar cateva puncte de clasa intr-un meci intreg, iar in ultimul ghem, dupa o minge exceptionala a Simonei a apucat-o rasul, sincera, parand a spune ca nu poate face nimic in fata unei jucatoare cu cateva clase mai buna, macar astazi…

Rusoaica a reusit 25 de puncte (Simona mai mult decat dublu -55), si chiar daca rusoaica s-a agatat mai mult de setul al doilea pe care l-a intins cu 7 minute mai mult, ea nu a reusit decat un …0-6. Sunt sigur ca Makarova nu se va demoraliza dupa acest meci fiindca a inteles ca Simona joaca altceva decat ea, si nici Simo nu ar trebui sa se imbete cu apa rece fiindca riposta a fost palida. Sa nu se inteleaga ca punctele au venit simplu, chiar daca Simona a jucand excelent si majoritatea lor au fost de nereturnat.Simona a servit foarte bine (2 asi, nicio dubla greseala) spre extremitatile careului de serviciu, s-a miscat bine si s-a vazut calitatea zgurei madrilene, si din nou am observat ceva nou la ea: slice-uri de calitate cu reverul din alergare, care s-au dus unde a vrut ea, si jos la picioare dar si in lungul liniei. Un bun meci de acomodare cu atmosfera si terenul spaniol, care ne-a aratat o Simona cu pofta de joc (a se citi si alergare) si doar o singura data a dat mingea in mana desi terenul era complet liber in cealalta directie…

Adversara din turul al doilea va fi o belgianca, fiindca se vor confrunta Elise Mertens (recenta castigatoare de la Rabat) si Alison Van Uytvank, in care prima este clar favorita. Totusi in meciuri dintre doua connationale se intampla adesea  si minuni.