Simona face demonstratie de tenis la Bad Homburg

Meciul din sferturile de finala se anunta dificil fiindca Amanda Anisimova (locul 25) este oricand periculoasa, si trebuie respectata. Astazi Simona nu a avut nici un pic de respect si nu a lipsit mult ca setul al doilea sa se incheie chiar la zero, pentru ca in singurul ghem pe care l-a facut americanca ea a fost condusa cu 30-0…Chiar daca Amanda a gresit mult, si fortata si nefortata (31 puncte), loviturile castigatoare ale Simonei au fost multe si am numarat 10 asi(zece!), record pentru ea in toata cariera la acest nivel. Cele 5 breakuri sunt si ele un motiv pentru care scorul de 6-2, 6-1 nu poate fi pus la indoiala.

Meciul a durat mai putin de o ora si cele 31 de puncte direct castigatoare au decis superioritatea clara a romancei.

Daca in turneul anterior era posibila o confruntare Halep-Cirstea, de data asta in semifinala Simona o va intalni pe Bianca Andreescu si evident ca vom avea o semifinala excelenta, mai ales ca cele doua “romance” sunt simpatizate de public, iar nivelul la care au prestat aici este foarte inalt…

Acum Simona a bifat a 26-a victorie a anului si ii dorim inca pe atatea sau mai multe pana la finele anului.