Simona a facut un bun antrenament cu gandul la Amanda

Pe unul ca mine, m-a impresionat mai mult jocul Simonei decat victoria in sine.Era normal sa castige cu jucatoarea nr.58, chiar daca slovena Tamara Zidansek a aratat pe alocuri ca are clasa. Cum in sferturi se va confrunta cu Amanda Anisimova, era de asteptat sa nu se consume prea mult fiindca peste doar 24 de ore va avea meciul cu americanca, care s-a aratat in buna forma in acest an.

In primul set, Simona a facut o demonstratie de tenis, jucand poate cel mai bun set din acest an, si asta nu fiindca a fost un 6-0 sec si nu pentru ca Tamara a gresit mult, ci mai ales pentru ca jocul ei puternic si agresiv a placut mult. Invatand din meciul anterior in care s-a chinuit destul fiindca a fost retinuta si a asteptat prea mult greseala adversa, acum s-a vazut din primul ghem ca doreste sa incheie socotelile cat mai repede si a fost mereu cu gandul de a lovi decisiv.

Setul al doilea a semanat cu primul doar in partea doua a lui, fiindca adversara a condus cu 3-1, dupa ce a facut unicul sau break, dupa care Simona a repetat secventa castigatoare si dupa 5 ghemuri la rand a inchis setul cu 6-3. La finalul meciului a spus ca a jucat mai bine decat ieri, si cum altfel daca a mai facut alte 2 breakuri, a ajuns la cifra 4 cu asii dar mai ales ca a punctat in proportie de 91% cu primul serviciu, extrem de imbucurator.

Meciul din sferturi cu Anisimova se va dovedi clar mai dificil, dar daca va juca la fel de hotarata ca astazi, va triumfa fara discutie. Pana acum a adunat 5 victorii pe iarba si va mai juca cel putin un meci, pentru ca la Londra sa fi acomodata cu suprafata…