Simona avea nevoie de o victorie scurta si a reusit…

Nimeni nu se indoia de victoria Simonei in fata fetei de 19 ani din Polonia, Magdalena Frech, locul 174 la inceputul turneului, si ea s-a conturat lejer, chiar daca cea mica s-a straduit sa dea inapoi tot ce a putut, si chiar a putut destule.A atacat rareori, parca se rusina, si intreaga partida a fost destul de timida si stresata de adversara din fata ei.Toate acestea nu stirbesc cu nimic meritele Simonei, care  a fost relaxata, a condus punctele si a facut unele de clasa, chiar daca a mai gresit si ea.Astazi a avut un serviciu ceva mai bun decat in primele doua intalniri, dar si asa a facut 4 duble greseli, care nu au fost compensate de cei doi asi. Din nou s-a relaxat atunci cand a avut mingi de set, ratand de 4 ori in primul, si doar la 5-a ocazie a inchis setul, cu 6-2.

Cel de al doilea set a fost o formalitate si s-a incheiat la zero, in 25 de minute, adversara obosind si cedand fiindca nu mai putea face fata la alergari dintr-o parte in alta, scotand mingi lungi, grele pana cand ceda.

Cum adversara si cursul jocului i-au permis, Simo a avut destule incursiuni la fileu si a inchis punctele cu drive-uri pe placul ei. Au fost si cateva ocazii cand Magdalena a pus scurta si a si punctat, luand exemplu de la celelalte adversare ale Simonei, dar totusi bagajul tehnic nu i-a permis sa repete des aceasta lovitura.Simona a pistonat si de data asta reverul advers si se vedea ca-i convin raspunsurile venite de dincolo, fiindca ea are backhandul ca lovitura de baza pe care o executa lung in diagonala sau in lung de linie, sau cu forehandul invers

Poloneza a reusit 2 victorii in calificari si una pe tablou si a urcat 16 locuri pana pe 158, laudabil pentru varsta ei.Simona a adunat deja 110 puncte, cu care se mai distanteaza de Karolina Pliskova, si o poate face mai mult, daca trece si in semifinala fie de Irina Begu fie de Sara Soribes Tormo. Irina este cu siguranta obosita dupa cele 2 ore de joc de astazi, dar victoria o ajuta sa depaseasca starea, iar adevsara ei este adepta a unui joc in forta, dar si greseste destul. Ar fi frumos sa vedem o semifinala romaneasca si deci o compatrioata in finala…