Simona pierde set dar se impune cu Polona la Eastbourne

Meciul din optimile de finala de la Eastbourne dintre  Halep si Hercog a fost interesant prin evolutia scorului dar si pentru ca antrenorii prezenti au avut ce observa si gandi. Daniel Dobre a gandit bine partitura Simonei, dar nu a anticipat planul B al slovenei.Aceasta a fost depasita clar in primul set, care s-a terminat 6-1 pentru Simo in 32 de minute, dupa care a aplicat o noua tactica la sfatul sotului si antrenorului sau, croatul Zeljko Krajan. Simona a fost surprinsa ca slovena nu a mai abuzat de slice la rever (lovitura care a favorizat jocul in continua miscare al romancei), a servit mai mult pe corp si a lovit dreapta la modul”inchide ochii si da tare”. La scorul de 2-2, Simona isi pierde ghemul propriu dar l-a recuperat imediat, dar la 4-4 slovena a facut breakul decisiv si setul s-a inchis cu 6-4 pentru ea. In decisiv Simonaa jucat din nou mai agresiva (luand pozitia mai avansata), a iutit jocul si slovena de 185 cm a fost depasita de ritmul reinstalat ca in primul set. A fost 4-0, 5-3 si 6-3 fara dubii, dar abea la a 4-a minge de meci, cu sperante pentru meciul urmator, adevaratul examen pana la finala, cu Kerber din Germania. Trebuie castigat acest meci fiindca semifinala cu Jabeur sau Cornet se anunta mai lesne.In partea de jos a tabloului se bat Sabalenka cu Bertens si Pliskova.

Daca este sa fim nemultumiti de ceva, este faptul ca Simona a reusit sa converteasca doar 6 mingi de break din 15 sanse avute…

Simona a luat in serios si meciurile de dublu (se vad avantajele acestora in partidele de simplu, ea venind din proprie initiativa la fileu si punand multe scurte), ajungand in semifinala alaturi de Raluca Olaru, care in treacat fie spus, a devenit cea mai bine clasata romanca.