Simona castiga greu cu Muguruza desi putea fi usor…

A fost un meci deosebit ca derulare a scorului, cu emotii puternice pentru fanii Simonei, pe care il putea transa scurt in doua seturi. Unde i-au stat mintile cand a ratat sanse nenumarate, gresind prea mult pentru a doua jucatoare a planetei? De ce a jucat mereu la mana si uneori prea scurt, dand ocazia adversarei sa atace. Oricum, Muguruza a fost cea care era setata pe atac, iar in decisiv a aratat ce puternica este din punct de vedere psihic, crezand ca poate egala de la 1-5. De fapt a facut ceeace trebuia, a recuperat cele doua breakuri si a servit pentru 5-5. Daca reusea, totul ar fi atarnat de un tiebreak decisiv, dar ar fi fost nedrept pentru Simona sa joace si cu spectrul infrangerii.

Meciul a fost al 5-lea pe zgura, intre cele doua jucatoare, toate castigate de Simo, fiindca celelalte 6 le-a pierdut pe hard. Muguruza a demonstrat ca este periculoasa chiar cand este condusa, a eliminat-o pe Azarenka tocmai cand aceasta era mai sigura de succes, dar reusitele ei au avut acoperire pentru ca a fost agresiva de la primele mingi. Cu jocul etalat la Roma, ea se va reantoarce in top 10 fara discutii. Va fi lupta mare la pragul topului si cu atat mai laudabil pentru Simo il reprezinta regularitatea ei in ultimii 7 ani de cand a patruns in elita. Acum ea a adunat 13 victorii consecutive, si are sansa ei in finala cu vreuna dintre cehoaice, Pliskova sau Vondrousova. Cele 280 de puncte acumulate la Praga si cele 585 de aici de la Roma au ridicat-o ca punctaj in clasament, venind mai aproape de lidera Barty.Un succes in finala ar fi de dorit si ar fi posibil, pentru ca dupa opinia mea finala s-a jucat in aceasta semifinala. Au fost 29 de ghemuri si doar in cateva ostilitatile s-au transat rapid, in majoritatea au fost egalitati, mingi de break facute dar mai ales salvate, adunandu-se 191 de puncte in total. Daca in meciul anterior Simona a fost nemultumita de efortul prea mic depus, acum a alergat cat in doua meciuri si a fost obligata sa se apere mai mereu. Ea singura s-a pus in aceasta situatie nedorita, invitand-o mereu pe Muguruza la atac. Au fost prea multe situatii in care spaniola a punctat imparabil, chiar daca Simona a reusit si ea destule passinguri, mai ales spre finalul meciului. A fost si o scadere a resurselor fizice ale Muguruzei, care devenise lenta si mereu surprinsa in mijlocul suprafetei de joc desi avea intentia sa vina la fileu. Simona a taxat-o in acele situatii si i-a mai distrus increderea.

Muguruza a servit prima dar a facut-o slab, a gresit de doua ori si o data doar s-a uitat la contre-pied-ul romanesc.

A fost asadar un prim break, inceputul fiind de bun augur. Simona a castigat ghemul ei desi a suferit la un rever in lung de linie al Garbinei, care s-a repetat deseori in meci, dar a inchis ghemul cu un serviciu violent. Dupa 2-0 spaniola face un ghem cu mult noroc, cu net favorabil si cu mingi pe tusa, salvand si 2 mingi de 3-0, care ar fi fost meritat pentru Simo, dar nerealizat. Dupa 2-1, Simona se desprinde la 5-1 cu joc calm, dar si greseli adverse. Muguruza are o tresarire de orgoliu, prea era drastic un scor ce se prefigura si se apropie la 3-5. Ghemul care a inchis setul s-a jucat pe serviciul spaniolei in care Simona a reusit o scurta de efect. Asadar 6-3 si jocul parea la indemana romancei, fiindca advesara nu prea a arata nimic deosebit. Au fost 32-26 puncte totale, cu 3-1 la breakuri pentru Simo.

Setul al doilea parea sa fie ultimul, dar Simona nu a avut incredere ca il poate castiga, desi a condus cu 3-1 si urma la servici, sau cu 4-2 si urma sa serveasca. Au fost momente in care Muguruza a atacat fara menajamente, nici nu mai avea alta alternativa si a egalat la 4. Descurajata, Simona face doua ghemuri slabe, punand mingile la mana sau moi in careurile de servici, numai bune de atacat Setul a fost castigat de Muguruza care a luat ultimele 4 ghemuri la rand. Nimic bun nu se prevestea in decisiv, mai ales ca Muguruza o intorsese si pe Azarenka…

Decisivul nu a semanat cu nici un alt set, nici din alte meciuri dintre ele.   Simona s-a desprins pana la 4-0, cu servicii mai bune, cu passinguri de efect, cu doua breakuri din 7 sanse, si culmea a avut si 2 sanse de ghem, putand face 5-0…Daca nu s-a concentrat suficient crezand ca meciul era terminat, Muguruza profita si vine la 4-5 avand si serviciul. Ar fi fost ingrozitor sa agaleze, finalul putand fi imprevizibil. Pentru ca totusi “Cineva sus o iubeste pe fata noastra”, ea face breakul hotarator, fiindca nu era drept sa ajunga in prelungirile atat de periculoase, cand adversara juca mereu mai bine, parca la fel ca in finalul setului doi.Ultimul ghem a inceput cu un retur pe tusa al Simonei, apoi cu un fileu spaniol care nu mai vrea sa treaca dincolo, urmat de un forehand napraznic al fetei de la serviciu, dar cu doua incredibile duble greseli. Aceste ultime doua puncte au facut ca bilantul final sa treaca de partea Simonei (97-94), cu un bilant de -1 pentru Simo intre winere si erori si -2 pentru Muguruza. Echilibrul dintre ghemuri, puncte si realizari a fost “opera” Simonei care a permis prelungirea meciului.

Halep-Muguruza 6-3, 4-6, 6-4 , cu 9-7 la breakuri doua ore si un sfert de joc si …spaime. Urmeaza o finala cu o cehoaica, fie ca o chiama Marketa, fie Karolina. Castigand-o, Simona egaleaza un bilant excelent de 14 victorii consecutive. S-o ajutam cu toata energia noastra, transmisa in Italia…