Simona castiga in turul 2, dar se complica spre final…

Sigur ca nimei, dar absolut nimeni nu s-a indoit de faptul ca Simona Halep nu va trece de Harriet Dart, dar dupa un set la pas (6-2) s-a aratat surprinsa de revenirea englezoaicei si s-a straduit sa castige setul doi cu 6-4, dar de la 5-1…Asadar, nici un meci nu e usor, nci macar cu locul 173, chiar daca te cheama Halep. Singurul lucru imbucurator este faptul ca Simo a mai adaugat 130 de puncte la clasamentul sau si isi mentine 161 de puncte avans fata de Pliskova, si amandoua vor avea in fata o rusoaica, cehoaica pe Pavlyucenkova si Simona pe Putintseva,chiar daca aceasta din urma reprezinta Kazahstanul.In jumatatea de tablou a Simonei doar Svitolina va avea un meci mai greu, cu Garbine Muguruza, care pare revenita in forma, si ocupanta locului 4 va avea de tras serios pentru a se impune.

Meciul a inceput cu o tatonare care a condus la doua breakuri dar dupa 1-1 Simona se desprinde usor la 5-1 si incheie setul cu 6-2. Am vazut pe parcursul acestui set, normal as zice, o englezoaica cu stil clasic, cu lovituri curate si cu o perfecta apreciere a geometriei terenului, reusind lovituri in colturi, de pe toate partile si in toate directiile.Ca sa fie o jucatoare mare ii lipseste explozia in brat si doar abilitatea tactica nu prea o poate compensa.Simona a parut cam apatica, moale pe alocuri, si a jucat economicos, pana s-a vazut serios amenintata in setul al doilea.Ea a pacatuit si la insistenta cu care a dorit sa raspunda la scurtele adversarei, incapatanandu-se sa puna si ea mingi tehnice, doar ca ale ei cadeau cam departe de de fileu si Harriet nu avea probleme de a le returna, ba reusea sa si paseze clar si fara probleme la venirile in fata ale Simonei. Voleurile din 2-3 metrii sunt inca un calcai al lui Achile al Simonei, care nu inchide punctul din prima si se expune. Este neplacut sa o vezi nefericita acolo, si depasita de mingi …cinstite, dar prea departe de anticipatia ei.Asta e si gata, nu mai insistam fiindca treburile astea se datoresc unor antrenori din copilarie si juniorat, care nu au insistat pe acest gen de lovitura. In finalul meciului care a durat 1 ora si 38 de minute, Simona s-a aratat nervoasa fiindca nu a incheiat meciul la 5-2 cand a avut o minge de meci, si s-a vazut amenintata la 5-4, dupa ce a condus cu 5-1… E bine ca a constientizat ca “si-a pierdut concentrarea” dupa cum a declarat , dar cu alte jucatoare poate costa…

Sa treca de Iulia si apoi o vom vedea in fata belgiencei Mertens, care e …valoroasa