Simona castiga si in turul al doilea si ne-am …linistit!

Desele accidentari care au scos-o din mana dar si din top 10, au creeat tensiune in tabara campioanei noastre, dar dupa un meci tare cu Camila  Giorgi, pe care l-a dus la capat cu bine, astazi nu s-a prea intrebuintat si a castigat la pas, fapt important in economia unui mare slem. Adversara ei, slovaca Kristina Kucova a reusit sa-i ia 4 ghemuri dar a fost rar agresiva. Ea a stat cuminte si a trait prin greselile Simonei si asa se explica scorul din primul set, doar 6-3 pentru romanca. In setul al doilea lucrurile au stat diferit, in sensul ca Simona nu a mai gresit prea mult si a castigat cu 6-1, chiar si fara sa forteze. Diferenta intre cele doua seturi a fost serviciul, mult imbunatatit pe masura ce trecea timpul, dar si a unor lovituri lungi si repetate intr-un colt, pana cand contre-pied-ul devenea decisiv. Simo ne-a aratat si cateva puncte magice, forehanduri in cros, sau in unghi mic dar si cateva backenduri in lung de linie. Totusi vreo doua lovituri de dreapta din alergare cand mingea s-a dus fulgerator pe traiectoria cea mai lunga au starnit ropote de aplauze, ca si cele doua reveruri “a la Rios”.

Ne-a aratat ca revine la un nivel foarte bun, si zau ca este nevoie de asa ceva, urmand sa joace fie cu Elena Rybakina fie cu Caroline Garcia. Chiar daca niciuna dintre ele nu a impresionat in ultima vreme, amandoua sunt jucatoare de valoare si in zi buna pot deveni extrem de periculoase.

Simo s-a miscat bine in tot meciul, a alergat la toate scurtele primite, a lovit sigura pe ea in cele cateva drive-uri, dar astazi, mai ales in primul set serviciile nu au mai functionat ca in meciul anterior.

Sa mai aratam ca a avut noroc pentru ca meciul lui Naomi Osaka nu s-a jucat si astfel Simo a fost programata pe cea mai mare arena (Arthur Ashe) careia i s-a tras acoperisul, fiindca ploaia a incurcat meciurile. Multe s-au suspendat din cauza ploii si doar al Simonei si cel de pe Amstrong s-au jucat.

Daca ploaia va tine, ea va avea o zi in plus de odihna si nu e putin lucru…

Sa-I dorim mult succes in turul 3 si sa-si cheme serviciul la ordine…