Simona cea cu multe fete, castiga jucand si mai slab…

simona_halep_australian_open_2015_2_29508700Daca este sa analizam declaratiile Simonei la cald la finele meciului, inseamna sa zicem ca ea, ca bucuria marii victorii de la Indian Wells, o relaxare prea mare, laolalta cu alte conditii atmosferice decat saptamana trecuta au dus la un joc plin de neprevazut, cu mari oscilatii, care chiar daca a fost controlat sigur, vreau sa zic ca nu au fost momente de pericol, a aratat destule scaderi de ritm, de concentarre, de servicii cadou, sau direct sau prin invitatia adversarei de a returna decisiv.

Am tot spus ca nu e chiar de gluma cu Vaidisova, fiindca ea a fost o mare jucatoare si cu ce a aratat azi si cu siguranta in turneele viitoare, va redeveni o jucatoare de calibru. Faptul ca Simona a castigat setul decisiv cu 6-1 trecand prin 5-0, se poate explica si prin scaderea tonusului cehoaicei care inca nu este pusa la punct cu fizicul pentru o partida de asemenea incarcatura si cu asemenea adversara. Iata ca numaram cam multe meciuri in care Simona nu straluceste dar castiga, ceeace inseamna ca are un joc mediu foarte inalt, dar mai inseamna ca odata ce adversara este din top 15, lucrurile devin indecise.

Simona si colectivul sau trebuie sa “digere” corect si definitiv si meciul cu Jankovic si acesta de astazi, fiindca adversarele vor fi tot mai dificile.Chiar in turul 3 va iesi in cale italianca Giorgi, adepta a stilului totul sau nimic, care se deplaseaza excelent pe teren, loveste tare din toate pozitiile si daca e in zi mare devine extrem de periculoasa.Simo trebuie sa o tempereze, sa-i dea mingi neasteptate si diverse, Camila sa nu se aseze cum vrea ea la minge si atunci sarcina va fi usurata.

Dupa doua intreruperi ale setului inaugural, ploaia fiind sacaitoare, Simo il castiga cu 6-4, si isi procura un pic de liniste, dar nu-si foloseste ascendentul scorului si joaca foarte slab setul al doilea mai ales cand servea. Dupa un 2-6, fara drept de apel, ea se dezlantuie in decisiv si dupa 5-0 castiga setul cu 6-1 si meciul.Trebuie sa accepte ca alaturi de hotararea sa decisiva a mai fost prezenta si scaderea fizica a Nicolei, care inca nu este pusa la punct din acest punct de vedere.

Semne bune, semne rele, se aduna victoriile si aste este bine, dar jocul inca nu merge asa cum doreste Simona si noi pe langa ea. Cu Giorgi nu se va prea juca fiindca italianca are obiceiul sa faca toate punctele meciului, dar in continuare vine sau Jelena, sau Victoria sau Flavia si va fi cu totul altceva. Si noi vream sa vedem alt tenis din partea Simonei…