Simona e din nou a doua WTA, dupa ce ne-a „imbolnavit” si apoi ne-a fericit…

Miza acestui meci din sferturile de la Miami era locul 2 pentru Simona si locul 14 pentru chinezoaica Qiang Wang, cea mai buna jucatoare de la Na Li incoace. Pentru Simo mai era si sansa de a se apropia la o singura victorie de locul 1, pe care l-a detinut 64 de saptamani. Meciul anterior cu Venus Williams ne lasa sa intrazarim o noua victorie, doar ca de data asta jucatoarea din fata ei era parca tot ea, in oglinda, lovind mult si bine din toate partile terenului, chiar daca nu si-a asumat atacuri decisive.Qiang s-a miscat excelent, Simona se gasea in fata unei adversare care parca nu numai ca scotea tot dar si contra mereu, rezultand un meci cu multe raliuri. De multe ori Simona isi pierde raabdarea si gresea ba prin aut ba in burta fileului si asta mai ales in setul al doilea, devenind un car de nervi, descarcandu-se asupra staffului sau, care vezi Doamne nu se exprimau destul de elocvent la reusitele sale…Indraznesc sa spun ca atata timp cat ea nu-si mai procura bucuria jocului, asa cum ii place sa declare, nu trebuie sa gaseasca motive gratuite de nervozitate, care mai mereu devine contra productiva. Trecand peste acest aspect, ea a reusit in ceasul al 12-lea sa revina in meci, desi trebuia sa ramana calma fiindca castigase primul set.Desele greseli nepermise, au dus-o in situatia sa vada tabela cu un scor nedorit 1-5, fara sa-si reproseze ca mai mult de jumatate din punctele chinezoaicei l-ea “facut” ea…

Asadar, dupa un 6-4 destul de greu reusit, set care a fost bine ca s-a terminat tinand cont de desele greseli care au aparut, Simo incepe bine setul al doilea cu un break, care putea deveni decisiv. Culmea, in loc sa se incarce pozitiv dupa aceasta reusita, Simona pierde, sau mai bine zis”vinde” 5 ghemuri la rand si se vede ca facand parte dintr-un meci de 3 seturi. A urmat “miracolul Halep” cu 6 ghemuri castigate consecutiv (7-5), cu vreo 12 puncte fara intrerupere (sa nu uitam ca si Qiang a avut o astfel de serie), cu mingi uluitoare, cu aparari teribile si atacuri pline de incredere. Sa spunem ca chinezoaica nu a scazut ritmul, dar nu a mai fost ajutata si s-a vazut depasita.Au fost destule puncte in care ea a ramas uluita, consternata de reusitele romancei, dar a ramas calma, decenta si ne-a facut sa o respectam…

Acum Simona a ajuns din nou pe locul 2, si daca trece de o cehoaica, fie Karolina fie Marketa va fi din nou lider mondial. Se pare ca are aceasta forta si va reusi!