Simona e in grafic si a ajuns deja pe locul 17…

In toamna la Transilvania open, Simona si Gabi s-au intalnit pentru prima oara si scorul a fost 6-1, 6-2 si expertii tenisului au prevazut o alta victorie lejera, bazandu-se si pe statistica, cunoscand ca Simo nu a pierdut la vreo compatrioata de cand joaca in tur. Asta s-a intamplat si acum, doar scorul a fost invers, primul set fiind castigat la 2, apoi a urmat ultimul la 1. Meciul dintre doua prietene nu e usor, dar profesionalismul Simonei nu a lasat nici o clipa sa se vada ca nu ar juca la valoarea ei obisnuita.

„Sunt foarte fericită că am câștigat acest meci și că am făcut-o într-o asemenea manieră. La început a fost puțin diferit, nu simțeam bine mingea. Dar am început să simt jocul mai bine și cred că l-am dominat. Sunt foarte fericităcă mi-a ieșit jocul. M-am antrenat mult în presezon. Sunt gata să joc. Mi-a fost dor de tenis. Acum sunt aici și încerc să dau tot ce am mai bun”, a spus Simona Halep la interviul acordat pe teren, la finalul meciului.

Simo a servit puternic, a reusit multe puncte direct din serviciu, a avut un forehand excelent si s-a miscat bine, pentru ca Gabi, care nu a jucat deloc rau,  a agreeat jocul stanga – dreapta si contre-pied-urile.

Meciul a inceput ciudat, cu 3 breakuri consecutive si abea la 2-1 Simona isi castiga ghemul propriu.Au urmat din nou 3 breakuri la rand ca finalul sa vina exact ca in prima secventa. In setul al doilea Simo a jucat si mai aspru si dupa un 0-1 a reusit 6 ghemuri la rand. Ca si in alte meciuri returul a adus mai multe puncte (29 fata de 24 cu serviciul)si chiar daca a lasat 2 ghemuri proprii, a facut 7 breakuri din 10 sanse. Scorul final al punctelor a fost 53-29 si nimic nu ar mai fi de spus.

In sferturi, aflandu-se deja pe locul 17 in clasamentul live, Simo va forta victoria in fata elvetiencei Golubic (care are un superb rever cu o mana), pe care a invins-o dar greu in Fed Cup.Ea va avea o tinta clara: victoria si urcarea pe locul 16 in fata Angeliquei Kerber care nu a jucat.