Simona Halep a aflat care este pretul succesului

TENNIS-GBR-WIMBLEDONPentru istoria tenisului meciul dintre Simona si Flavia Pennetta de la Bastad este unul in care romanca a abandont, pentru Flavia este un nou prilej de satisfactie fiindca a mers mai departe (sa nu uitam ca la Wimbledon a fost favorizata de abandonul Victoriei Azarenka), pentru noi unul de trista amintire, iar pentru Simo un prilej de reflectie.Epuizarea fizica s-a simtit de vreo doua saptamani, noi am remarcat-o iar Simona a declarat-o de cateva ori.Sa castigi 17meciuri din ultimele 18 este chiar un record, si presa internationala a remarcat cu simpatie acest excelent parcurs al romancei. Declaratia Simonei prin care spune ca se bucura de fiecare meci pe care-l joaca are acum si alte conotatii: poate simtea ca rezervele sale de energie si jenele fizice erau apasatoare si a prelungit poate fara prea mult discernamant aceasta zona astrala a carierei sale. Ea a facut deja istorie, a cunoscut implinirea dar pretul platit este unul poate putin prea mare.Vacanta fortata pe care si-o acorda trebuie bine folosita, trebuie identificata cauza durerilor lombare care se pare ca iradiaza pana in soldul drept si poate pe coapsa, si fiindca vine tocmai sezonul de hard in care tot trunchiul este agresat de duritatea suprefetei de joc, ar trebui sa se recupereze perfect inainte de a reveni pe teren

Din pacate mai pot arata ca distanta de la bucuria victorie si tristetea abandonului a fost foarte mica, fiindca Simona dupa ce a castigat primul set cu 6-4, a avut nenumarate sanse sa se desprinda si sa castige meciul in doua seturi.Adversara sa care in ciuda valorii este la apus de cariera si in afara de un backhand in lung de linie nu prea mai impresioneaza cu nimic a fost o adversara ideala pentru ca Simo sa-si arate valoarea.Din pacate primele semne ale durerilor au aparut la 5-4 in primul set si chiar daca Simo a facut ghemul final  ea s-a vazut nevoita sa joace preocupata, cu economie de efort si cu oarecare suficienta. In setul doi ea castiga primul ghem cu break (al treilea ghem consecutiv), dar cedeaza ghemul sau.Pennetta sesizeaza problemele de deplasare ale Simonei, pune scurte care puncteaza si apoi face un break conducand cu 3-1.Simona face rebreak dar pierde serviciul si scorul devine 2-4 si chiar 2-5.In acest al 7-lea ghem Simona are 40-15, dar pierde ghemul,iar dupa egalarea la 5 are din nou 40-15, dar nu face break-ul care putea conduce la castigarea meciului, cu atat mai mult cu cat Pennetta este din ce in ce mai nervoasa.Setul s-a pierdut cu 5-7, dar au fost destule oportunitati pentru ca Simona sa preia controlul, dar in situatia in care capacitatile fizice erau diminuate ele nu au fost concretizate. Simona a facut bine ca s-a retras, nemai fortand chiar daca accesul ei in finala turneului era deschis.

Capul sus Simo, paharul este foarte plin, iar odihna si recuperarea il vor umple!