Simona Halep o scapa pe Venus Williams la Madrid

simo halepIn sporturi care programeaza cateva meciuri pe saptamana deci multe zeci pe an, se intampla atatea situatii speciale, incat poti scrie carti, poti povesti nenumarate intamplari, traite, vazute, auzite. Cand tu esti in miezul problemei, se intampla sa tii minte amanunte si peste ani de zile, unele chiar in detaliu.

Astfel de meci a fost cel dintre Simona Halep contra Venus Williams, un meci de neuitat, care nu era un meci oarecare ci primul jucat pe zgura albastra de la Madrid, dar si pentru ca a fost un meci de mare dramatism, cu o desfasurare speciala.

Trebuie spus din capul locului ca Simona ar fi putut castiga cu aceeasi efort cu care a pierdut meciul, fiind in 3 randuri la doar doua mingi de meci, pe care nu a reusit sa le faca. Las ca a reusit sa castige zeci de puncte, dar acele ultimele doua le-a facut Venus. Acest meci sper sa devina o borna in cariera Simonei, care va fi cu siguranta o foarte mare campioana, si sper ca incepand de aici sa creda in fine ca este o jucatoare de mare calibru, care poate sa se masoare cu oricine si mai cu sema poate invinge pe oricine.

Venus Williams joaca inca la un inalt nivel, dar diferenta dintre ele era de genul: “eu nu pot concepe sa pierd acest meci”, fata de “ce-ar fi sa castig acest meci”!

Noi ne lamentam cat de mare a fost ghinionul fetelor la tragerea la sorti, fiindca inainte de meciul Simonei, Sorana Cirstea a jucat cu Marion Bartoli, iar dupa, chiar astazi, Irina Begu va avea meci cu Sharapova. Pai cum sa te consideri mare campioana daca nu ai astfel de meciuri? Cum sa progresezi daca nu joci partide dure, ca cele ale fetelor noastre? Probabil ca ele au fost mai linistite decat noi si de aceea meritam si noi sa ni se dedice macar un crampei din succesul lor, fiindca suferim alaturi de tabela de marcaj sau de imaginile televizate.

Fanii fetelor sunt fericiti la victorii si fara pofta de viata, macar pentru cateva clipe, cand se intampla infrangeri neasteptate.Credeti ca exagerez? Cu siguranta nu, fiindca sunt adresantul unor comentarii foarte patimase. Ei bine, dupa meciul Simonei trebuie sa ramanem totusi in sfera fericirii, fiindca fata noastra a facut un meci mare si doar cateva zeci de secunde i-au stat impotriva pentru a repurta o victorie de rasunet. Spuneam nu de mult ca Simona poate juca impotriva oricui cu sansele ei si ca a ajuns la un nivel la care nu se mai poate speria prea usor.

Dar este si ea doar un om, cu trairi si cu emotii, dar care daca sunt stapanite peste 2 ore, vor fi si inca in plus, cat de curad, care devin de fapt caramizi la constructia ei de mare campioana. Cu totii suntem alaturi de ea si ne va rasplati cu siguranta crezul nostru in talentul ei, in tenisul ei.

Vorbele mele s-ar putea numi si un mic pansament pe suferinta sa, care la aceasta ora ar trebui sa fie deja estompata, sau un indemn la abordarea cu si mai mare ambitie a carierei sale.

Meciul a inceput timid si primul set s-a incheiat cand abea daca ne-am acomodat cu gandul ca va fi foarte greu. Scorul a fost 6-1 in primul set pentru americanca, cu 2 break-uri rapide dar si cu trimitere la meciul contra Azarenkai de pe pamanturile arabe, cand Simo a fost la un pas sa-i fure setul. Tracul s-a topit si Simona castiga setul al doilea cu 6-4, imbunatatindu-si serviciul si reusind un break in plus. Simona continua si in decisiv la fel de bine, este capabila sa revina de la 0-40 si sa faca 2-1, apoi 3-2 si uluitor: break in fata serviciului devastator din fata sa. Era 4-2 pentru ea si cred ca s-a instalat din nou emotia!?, sau Venus a ridicat nivelul jocului sau si a egalat la 4. Nu prea mai era loc de intors, meciul era pe final si fiecare dadea tot ce putea pentru victorie. Daca la 4-2 isi putea mentine serviciul, meciul era aproape de a fi castigat…Simona se mai aduna o data si conduce cu 5-4 ca apoi sa fie 40 egal, in ghemul care putea fi ultimul. La doua puncte de meci, Simona se vede egalata, dar imperturbabila mai conduce o data si din nou se afla la doar doua puncte de meci, dar este din nou egal. Ca totul sa devina superstresant, avem tiebrek, in care sa recunoastem Venus a avut initiativa conducand cu 3-1, 6-4, aflandu-se in prag de victorie. Simona a egalat la 6, scorul in set devenind 41-41 si cine facea urmatorul punct avea minge de meci. Simona servea, dar punctul l-a facut Venus, care a mai facut unul si totul s-a sfarsit. Cred ca sunteti in asentimentul meu ca daca Simona castiga, nimeni nu se mai mira…

Simona ca si Sorana este pe un drum foarte bun, care in curand va fi presarat doar cu bucurii.