Simona Halep trece si de Makarova in drum spre locul 20

h a l e pUluitorul record atins de Simona, 27 de victorii din 32 de meciuri (doua pierdute la Serena Williams) preocupa tot mai mult site-ul oficial al WTA.Aproape ca nu este zi in care fotografia ei, declaratia ei sau “admiratia”tuturor sa nu fie facute publice.Simo a intrat in prima sa semifinala pe hard, dupa alte 8 semifinale jucate pe celelalte suprafete, dovedindu-se o jucatoare completa. Dupa ce Sorana s-a retras in chiar primul tur de la New Haven, ratand sansa de a intra in top 20( aflu ca se antreneaza serios pentru US Open), iata ca Simona face legea in zona acestui loc atat de ravnit si elimina pe Carla Suarez Navarro ( locul 20) si aseara pe Ekaterina Makarova, locul 26.

Dupa meci Simona a declarat se simte putin obosita dar ca astazi in meciul cu Caroline Wozniacki va incerca sa joace cat mai bine.Victoria in fata danezei, care este si ea in forma buna (a intors meciul cu Sloane Stephens), urcand pe locul 8, ar insemna matematic ocuparea locului 20, de fapt chiar 19 fiindca Marion Bartoli nu a fost retrasa din clasament desi a anuntat ca nu mai continua in tenisul competitiv, mutandu-se in fata microfonului.In acest caz, Sorana ar fi chiar a 20-a si un alt vis frumos al tenisului nostru s-ar implini.Stim cu totii ca de la Irina Sparlea si Ruxandra Dragomir nu am mai asistat la o asemenea situatie, iar acum Sori si Simo, sau Simo si Sori ( ati remarcat mesajul care ne duce cu gandul la morisca romaneasca), sunt in centrul atentiei mondiale la o varsta extrem de tanara.

Simo face legea in primul set cu rusoaica Makarova si castiga cu 6-1, set in care Ekaterina nu si-a castigat niciodata serviciul.In setul al doilea la 1-1, ploaia s-a dovedit parte din meci si la reluare Simona a inteles ca aceasta poate fi aliatul Ekaterinei.Intradevar rusoaica s-a adunat, nu a mai gresit atat de mult si s-a tinut pana la 6-6, chiar scapand un moment faorabil la 4-2 pentru ea.Simo a egalat si in tiebreak a fost mai calma, castigand cu 8-6.Trebuie remarcat ca Simona i-a servit rusoaicei 7 asi in acest set, dovedind  inca o data cat de increzatoare este in jocul ei, indiferent pe cine are in fata, dincolo de fileu. Asa se explica si declaratia ei ca dupa ploaie a fost putin nervoasa, dar s-a stapanit, apoi si-a revenit la jocul ei, atat de …incantator spunem noi.