Simona Halep trece si de Samantha Stosur

simona-halep-1 halep victorioasaSplendida victorie a Simonei cu australianca Stosur, obtinuta la Cincinnati, care a urcat-o in sferturi.Seria de trei victorii , cu Hsieh, Bartoli si Stosur, au readus-o pe Simona in centrul atentiei, demonstrand daca mai era nevoie ca cele trei trofee castigate anul acesta nu au fost intamplatoare ci rodul unui progres marcant, mai ales in plan mental.Pentru Simona chiar nu mai are nici o importanta cine este de partea cealalta a fileului, poate doar Serena Williams sa faca exceptie, si sansele ei sunt clare, jocul mereu mai bun si perspectiva excelenta.

Dupa victoria in fata frantuzoaicei Marion Bartoli, cea care se afla pe locul 7 in lume, a venit la rand puternica Sam, cea care este singura ce se aseamana cu Serena la forta serviciilor si a forehandurilor.Australianca are si un ritm bun, o foarte  buna deplasare pe teren si un rever de aparare mai ales, destul de incomod. Iata ca victoria Simonei a venit tocmai pe hard, unde loviturile extrem de puternice ale australiencei au fost bine “strunite” si intoarse inapoi la modul dificil, neasteptat, unele imparabile.Culmea este ca si cu serviciul Simona a punctat mai mult (58-53), reusind 5 asi fata de doar 4 ai Samanthei. Nimic intamplator, cand si la retur a pus 7 puncte mai mult, iar cele 4 break-uri fata de doar 2, au demonstrat soliditatea jocului sau.

Meciul este deschis de Sam, Simona egaleaza imediat si chiar face break-ul, distantandu-se la 3-1.Din pacate ea nu si-a putut mentine avansul, s-a ajuns la scorul de 3-3, dar Simo face rebreak-ul necesar castigarii setului.Acest ghem  7 al primului set a fost cel decisiv, psihologic, fiindca Simona a presat adversara cu 5 mingi de break si in final Sam  a cedat.Asadar setul s-a castigat cu 6-4 si Simona si-a dobandit o buna incredere in posibilitatea de a castiga meciul.

In setul doi, tot Sam a servit prima si s-a mers cap la cap pana la 4-4, cand ea si-a castigat ghemul dar Simona nu, desi a avut 4 sanse sa egaleze la 5. Era set-set, 6-4, 4-6, si decisivul era cel care avea sa trimita o jucatoare in fata “judecatii” Serenei.De data asta primul ghem servit de Stosur a insemnat un break si apoi 2-0, pentru romanca si chiar daca australianca a redus din scor, Simona a fost imposibil de oprit, castigand al treilea set cu 6-2, asa cum ne-a obisnuit, sa transeze sec seturile decisive.

Regalul cu Serena este mai mult decat meritat, si cu siguranta ca va fi mai disputat decat semifinala de la Roma, cand Simo era deja la capatul puterilor.