Simona incepe bine la Cincinnati, dar pare obosita…

Primul tur in orasul din Ohio, unde s-a mutat caravana turului WTA n-a fost unul simplu, mai ales fiindca rusoaica Anastasia Potapova (locul 54) fosta castigatoare de Wimbledon junioare este adepta unui joc de “totul sau nimic” (Sharapova ar fi de vina), si “tupeista” asa cum sunt cam toate tinerele din noul val, nu prea-i pasa pe cine are in fata. Ca sa ma credeti trebuie doar sa parcurg lista invinselor sale care este chiar impresionanta: Anette Kontaveit la Praga, Barbora Krejcikova la Hamburg, Irina Begu la Lausanne, Daria Saville la Madrid dar mai ales pe Sorribes Tormo, Putintseva si Veronika Kudermetova toate la Istanbul, ultimul meci fiind finala pentru trofeu.

Desigur ca Simona a fost pusa in garda de “ispravile” frumoasei rusoaice de doar 21 de ani (unii au indemnat-o sa treaca la modelism) si a pornit tare de la inceput castigand primul set cu 6-4. Adversara nu s-a impacientat si a egalat la seturi cu scorul de 6-3, obligand-o pe Simo la un efort suplimentar. Meciul a durat 2 ore si un sfert pe parcursul caruia Simona a dat sa se inteleaga ca are probleme la coapse, si chiar a chemat fizioterapeuta ca sa o maseze. Ca de atatea ori ea s-a mobilizat ca sa termine meciul si a reusit un decisiv clar, 6-3, castigandu-si dreptul de a o intalni in turul doi pe alta rusoaica, Veronica Kudermetova care acum este pe locul 20…Inainte de acest meci Simona a anuntat organizatorii ca renunta sa mai apara si bine a facut fiindca peste 10 zile incepea US Open si trebuia sa-si conserve fortele. Poate nu era rau daca nici nu se prezenta la Cinci ca sa isi procure doua saptamani de pauza dupa efortul de la Toronto. De data asta a facut doar 4 duble greseli, a reusit 7 breakuri din 18 oportunitati, dar a cedat si ea serviciul de 6 ori!? La total puncte a fost 99-96, deci a fost un meci foarte strans, in care din nou retururile si-au facut datoria.

In clasament Simona a alunecat un loc fiind acum pe 7, intrecuta de Sabalenka dar nu si de Pegula care a cedat in fata frantuzoaicei Garcia.

Sa o asteptam la New-York unde va fi cap de serie 6, unde ar putea sa faca un mare slem foarte bun.