Simona la Miami, mai tare ca ploaia, Tamira si Andrei

simo si tomaiMereu a fost greu sa joci un meci sub amenintarea ploii.Pana cand uiti de vreme trece ceva timp si daca si conduci este si mai rau fiindca te gandesti ca vei fi scos din ritm.Ploaia care a sacait ziua de ieri a scos de pe teren de cateva ori pe Simona Halep si Tamira Paszek, doua tinere si atat de promitatoare jucatoare.Cei doi antrenori, Firicel Tomai respectiv Andrei Pavel se cunosc foarte bine si la fel de bine cunosc posibilitatile adversarei, asa ca in teren s-au desfasurat “surprizele” si tot acolo fiecare a uitat cine si de unde este. Constanteanul Pavel a pregatit eleva lui impotriva fetei pe care o cunostea de copila, fiindca si Simona este nascuta la malul marii.Micile orgolii s-au estompat in focul bataliei , romanca si austriaca din mama chiliana si  tata tanzanian au dat tot ce au avut mai bun in ele. A fost deci un meci special si cum era si normal s-a intins pe 2 ore 40 de minute.Simona era deja la al doilea meci maraton dupa ce in primul tur a jucat si eliminat pe nemtoaica Sabine Liscki si acum a avut parte din nou de un meci foarte lung.Adevarul este ca Simona putea sa castige in doua seturi si incarcatura emotionala a unui set decisiv, care a si fost intrerupt de ploaie nu s-ar mai fi acumulat.

Simona incepe foarte bine meciul si are imediat 3-0, dar si minge de 4-0. Nu a reusit acest ghem dar le-a facut pe urmatoarele 3 fara probleme.Cele 10 puncte facute in plus (36-26) sunt exact cele 5 ghemuri diferenta si de aceea setul al doilea trebuia jucat cu un mare ascendent moral.Din pacate, acum Tamira a facut 2 puncte mai mult adica cele cu care s-a detasat la 7-4 in tiebreak.Ambele jucatoare au realizat cate 2 break-uri asa ca ghemul decisiv a facut diferenta.  Setul decisiv a fost castigat clar de romanca in ciuda faptului ca a fost un long set, dar Simona a avut mereu un ascendent si returul i-a functionat foarte bine.Tamira nu a putut rezista atacurilor Simonei si a trebui sa se recunoasca invinsa.

Pentru Simo urmeaza un meci infinit mai greu cu favorita 7, italianca Sara Errani, care in turul doi a trecut de slovaca Daniela Hantuchova cu mare usurinta.Cu cele doua victorii Simona si-a aparat cele 80 de puncte pe care le-a facut si anul trecut cand a invins pe rand pe Carla Suarez Navarro si pe Nadia Petrova.

Se pare ca Miami ii prieste Simonei si asteptam un meci mare contra italiencei.