US Open primul tur:Simona Halep nu a avut un meci usor

simona-halep-trofeu-new-haven-1Invingatoarea de la New Haven , romanca Simona Halep a intalnit-o in primul tur de la New-York pe tanara britanica Heather Watson.Diferenta de clasa de acum a fost motivul pentru care nimeni, dar absolut nimeni nu se astepta decat la victoria Simonei, dar ea a venit mai greu, dupa un prim set pierdut.Imi place sa cred ca doar lipsa de prospetime fizica a Simonei a condus la echilibrul meciului, macar in primele doua seturi, dupa care lucrurie au intrat in normal, fiindca ritmul si pregatirea fizica au rezolvat finalul meciului.Acum va urma o zi de pauza si Simona poate recupera toara oboseala acumulata la Yale.

Primul set incepe neasteptat, englezoaica face doua ghemuri la rand, dar Simona nu se pierde cu firea si castiga si ea doua ghemuri.La 2-2 Simona are o minge de break, care daca ar fi fost concretizata altul era parcursul setului.Heather se redreseaza, si apoi face un break ducandu-se la 5-3.Simo nu cedeaza , face rebreak, dar culmea, in loc de 5-5 vine 4-6 si setul se pierde.

Setul al doilea era chiar decisiv pentru romanca si aveam sa ne bucuram ca dupa un ghem castigat la zero, egaland la 2, Simona face break-ul , dar din pacate  cedeaza imediat avansul luat si se vede condusa, 3-4.A urmat un ghem crucial fiindca un break al englezoaicei ar fi putut fi extrem de periculos.Simona resuseste egalarea la 4, si pune presiune pe Heather, cu retururi bune, si intoarce un ghem in care adversara a condus cu doua puncte avans.Ghem de mare importanta, in care Heather face dubla greseala, ajutand-o pe Simo sa faca break si setul se incheie la fel ca primul, tot cu 6-4 dar de data asta in favoarea Simonei.

Ma gandeam ca Simona nu poate fi asemuita cu Serena, si nu putem spune ca si ea este saturata de atatea victorii, pentru ca ea joaca cu placere vizibila si se bucura de tnisul ei,  de fiecare meci.Serena o face din alte ratiuni, asa ca sa avem incredere ca setul decisiv va fi mai usor.

Simo se deblocheaza, joaca dezinvolt, conduce cu 3-0 ( 2 break-uri) si doar o auto multumire o duc pe Hether la castigarea unui ghem.Simona se desprinde la 5-1, cand foarte usor putea fi 6-0, dar conta mai putin, fiindca ea si-a regasit cadenta si nu mai era nimic de facut.Englezoaica mai reuseste un ghem, dar finalul era aproape si  ne arata determinarea Simonei, care conduce cu 40-0 si setul se incheie cu 6-2

A fost un meci greu, dar Simona nu a fost in mare dificultate nici o clipa.In turul al doilea dincolo de fileu va sta croata Donna Vekic, un meci la indemana Simonei.