In noul an Simona porneste bine si la simplu

In tentativa sa de a-si apara pozitia de lidera mondiala, Simona a realizat astazi o prima victorie la Shenzhen. A intalnit-o pe americanca Nicole Gibbs, posesoarea unui joc rapid, luand mingea mereu din urcare, cu lovituri bune din ambele laturi ale terenului.Desigur ca Simona s-a impus, scor 6-4, 6-1, dar au fost suficiente ghemuri in care aspectul jocului a fost unul echilibrat.Aici fac o comparatie cu meciul Mihaelei Buzarnescu, cea care a pierdut cu Sharapova, dar dupa un prim set 3-6 in care doar experienta deosebita a rusoaicei a avut rolul decisiv.

Simona a reusit sa serveasca bine, sa returneze si mai bine si sa faca puncte de efect, unele din aparare, dar mai ales aratand o buna disponibilitate intr-un stil  de agresivitate, “inspirata” si de mingile adanci si puternice ale adversarei. Aceasta a tinut scorul echilibrat pana la 3-3, reusind si ea un break si egaland, dar mai apoi incet-incet a fost impinsa spre spatele terenului si lungimea loviturilor a inceput sa se diminueze.Simona nu a stat pe ganduri, a aratat ca doreste sa incheie cat poate de repede punctele, a venit si in fata, a incercat si o scurta si s-a impus autoritar.

Simo a reusit repede un break si s-a distantat la 3-1, dar a fost egalata la 3 mai ales pentru ca a facut o dubla greseala dar si doua erori nefortate. Evident ca a urmat un forcing excelent si dupa un rebreak s-a distantat si a castigat setul. In cel de al doilea a cam ramas singura pe teren, americanca ne mai gasind solutii ca sa se impuna chiar daca  nu a cedat.

Simona a facut 9 greseli nefortate in primu set si alte 5 in al doilea, dar si 12 mingi castigatoare, si 5 breakuri.Aspectul jocului a fost frumos fiindca si americanca a incercat si de multe ori a reusit sa lungeasca punctele, dar fara o aparare disperata ci incercand sa puna probleme cu lovituri aspre. A rezultat un meci agrealbil, o buan pregatire pentru ce va urma, cu cu “gazda” Ying-Ying Duan. Angrenata si in turneul de dublu, Simona alaturi de Irina le vor intalni pe Irina Bara si Mihaela Buzarnescu, intr-o “demonstratie” romaneasca pe care o asteptam cu nerabdare…