Simona s-a calificat in finala de la Cincinnati

Depasind cu bine efortul celor doua meciuri jucate in ziua anterioara, dupa o noapte de somn odihnitor, Simona s-a prezentat in semifinala cu surprinzatoarea Aryna Sabalenka in bune conditii fizice.Era singurul aspect care ne ingrijora, fiindca excelenta forma sportiva in care se afla si valoarea ei o indicau favorita certa a intalnirii cu bielorusa.Chiar daca aceasta a trecut de Konta, Pliskova, Garcia si Keys, era improbabil sa continue seria de succese si in fata numarului 1 mondial, care are o experienta mare in jocurile cu fete care pleznesc tot ce prind…

La cei 182 ai sai bielorusa a servit ca din tun, a lovit cu dreapta napraznic, dar nu e deloc simplu sa o imiti pe Sharapova si sa mentii echilibrul reusite/erori.Simona rutinata cum spuneam i-a dat uneori momeala care a adus greseala adversa, punand inapoi si o minge in plus care devenea problema pentru adversara ei. Mai mult, loviturile cu reverul in lung de linie si-au facut din nou datoria, a alergat bine la scurte, a reusit destule voleuri si mai ales a servit bine, pe corp in special, ca sa se puna la adapost de retururi decisive.

Jocul sau inteligent a facut ca in primul set sa reuseasca 3 breakuri , iar in al doilea 2, fata de doar cate unul al adversarei.Asa se si explica faptul ca a facut 30 de puncte la 20 cu returul. Primul set a fost clar dominat de Simona beneficiind de greselile impulsivei sale adversare dar a si reusit puncte de pret cu reverul in lungul liniei, sau cu forehanduri usor liftate cu lungime buna care au incomodat adversara. Ea a scos multe mingi din aparare inclusiv doua smeciuri in acelasi punct, si a venit curajoasa la fileu.A fost un 6-3 linistitor in perspectiva setului urmator.

Setul al doilea a fost insa mai strans si ca scor si ca aspect al jocului, bielorusa echilibrand partida, ridicandu-si nivelul datorita reducerii numarului de greseli si a pus probleme destule. Simona a ramas calma, face breakul la 1-1 si chiar daca e egalata la 3 a avut forta sa inchida setul si meciul in ghemul Arynei. Aceasta a ramas agresiva indiferent de scor, a pus un as cu care a salvat o minge de meci dar tensiunea situatiei au facut-o sa greseasca un smeci dupa un lob miraculos al Simonei care s-a aparat magistral.

Dupa castigarea trofeului canadian Simo are ocazia sa-si mai adauge unul si in State, jucand finala numarul 32 a carierei.Acum avansul ei in clasament a trecut de 2000 de puncte si se poate mari considerabil…