Simona si-a luat rolul in serios…

… doar este favorita 1 la Roland Garros. Dupa ce in primul meci s-a chinuit un prim set pe care l-a si pierdut cu Alison Riske, acum a inteles cam care este calitatea zgurei si adversara a avut curat ghinion. Odata pentru ca a dat peste Simona in turul al doilea si a doua oara fiindca Simona nu mai era dispusa sa joace nici mult timp si nici la limita riscului.

Taylor Towswnd ( nr. 72) nu a reusit sa stea in meci decat o ora si zece minute si astea au fost cam multe. Simona a pornit ca din pusca si foarte repede a luat 4 ghemuri .Dupa ce a lasat un ghem jucand cam aproximativ, s-a distantat din nou si dupa alt cadou si apoi un break pierdut jucand slab, a inchis primul set cu 6-3.

In al doilea set lucrurile au stat cam la fel, dar de data asta Simona a inchis “robinetul” cadourilor si  a castigat cu 6-1. Ea a gresit nefortat de 13 ori dar a facut 21 de puncte directe, adica agresivitatea a fost la ea acasa. Totalul punctelor a fost 66-43 din care la retur, care devine o specialitate a fost 34-14, de unde cele 5 breakuri.

A fost mult mai bine decat ieri, a consumat putina energie, nervii nu au mai fost intinsi si acum poate astepta confruntarea din turul 3 cu Andrea Petkovic, meci care nu va fi simplu fiindca fetele se cunosc bine.Desigut ca Simona este favorita si cred ca se si gandeste la Elise Mertens care nu cred ca se va incurca in fata ruso-australiencei Gavrilova. Culoarul este bun dar in sferturi vine sau Kerber sau Garcia si acolo lucrurile vor sta altfel, lupta va fi mai indarjita si ar fi culmea ca in semifinala Simo sa se intalneasca cu Serena, care astazi a avut un meci complicat cu Barty apoi va juca si cu Goerges, Pliskova sau Sharapovasi apoi cu Muguruza. Ii cam plng de mila “mamicii” fiindca are un traseu foarte tare si culmea turneului pentru ea va fi Halep…